Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nowe banknoty 20 GBP mogą być warte tysiące funtów. Sprawdź, czy masz je w portfelu

Nowe banknoty z wizerunkiem Króla Karola III po raz pierwszy weszły do obiegu, ale niektóre z nich mogą być warte wielokrotnie więcej niż ich nominalna wartość.

Banknoty te stopniowo zastąpią te z wizerunkiem zmarłej Królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty weszły do obiegu w nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów, a pierwsze z nich zostały już przekazane do bankomatów. Proces wymiany będzie stopniowy, w miarę jak stare banknoty będą się zużywać lub wzrośnie zapotrzebowanie.


Każdy banknot posiada unikalny numer seryjny, który identyfikuje i datuje go czterocyfrowym prefiksem.

W obiegu jest 999 000 banknotów, z numerami seryjnymi od 000001 do 999000. Niektóre prefiksy i numery seryjne oznaczają, że banknot może być rzadki i dużo warty.

Na przykład, banknoty o nominale 5 funtów z prefiksem „CA 01” i niskim numerem mogą być warte dużo pieniędzy.

Podobnie, banknoty o nominale 10 funtów z prefiksem „HB 01” i niskim numerem mogą przynieść właścicielom przyzwoite sumy.

W przypadku banknotów o nominale 20 funtów warto zwrócić uwagę na prefiks „EH 01” i niski sześciocyfrowy kod.


Arnas Savickas z domu aukcyjnego Spink and Son powiedział, że najniższy możliwy numer seryjny, jaki można znaleźć na banknocie 20-funtowym, to EH 01 000002.

Banknoty z nieco wyższymi, ale wciąż niskimi numerami seryjnymi, takimi jak EH 01 000003 czy EH 01 000006, również mogą być warte dużo.

Spink and Son organizuje aukcje, na których sprzedawane są niektóre z najrzadszych banknotów o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.

Na jednej z takich aukcji banknot 10-funtowy został sprzedany za oszałamiającą kwotę 17 000 funtów.

Aukcja banknotów 20-funtowych odbędzie się w czwartek, a najwyżej sprzedany banknot 20-funtowy może osiągnąć wartość tysięcy funtów.


Warto zauważyć, że większość osób kupujących te rzadkie banknoty to zazwyczaj doświadczeni kolekcjonerzy, którzy nie zamierzają ich odsprzedawać.

Nie oznacza to jednak, że banknoty z nieco wyższymi, ale wciąż niskimi numerami seryjnymi, nie pojawią się na eBayu w pewnym momencie, więc warto na nie zwrócić uwagę.

Niektóre z nowych banknotów z wizerunkiem Króla Karola III i niższymi numerami seryjnymi już zaczęły być sprzedawane na tej stronie za kwoty sięgające 3 600 funtów.

Zobacz też:


Nawet jeśli trafisz na banknot z wizerunkiem Króla Karola III bez niskiego numeru seryjnego, może on być wciąż potencjalnie dużo wart.

Jeśli znajdziesz banknot z numerem seryjnym kończącym się na osiem lub z blokiem ósemek, może on osiągnąć wysoką wartość.


Numery seryjne z solidnymi blokami również są cenione przez kolekcjonerów. Na przykład, banknot z numerem seryjnym kończącym się na 111111 może być wiele wart.

Niektóre z 5-funtowych banknotów z wizerunkiem Jane Austen, które pojawiły się w 2017 roku, mogą osiągać znaczne sumy, zwłaszcza te z numerami seryjnymi 16 121775 i 18 071817, które są datami urodzin i śmierci autorki.

Banknoty 20-funtowe wydane w 2020 roku z wizerunkiem artysty JMW Turnera są również cenne, zwłaszcza te z datą jego urodzin – 1775. Szczególnie ceniony numer seryjny to 1775 1851, który łączy daty urodzin i śmierci malarza.

Istnieją również zestawy numerów seryjnych, które zawsze cieszą się popularnością, niezależnie od tego, kto jest na banknocie, na przykład 007 dla Jamesa Bonda czy AK47.

Banknoty AK47 były wystawiane za kwoty sięgające 160 000 funtów, ale większość sprzedawana jest za około 100 funtów.


Jak sprzedać rzadki banknot lub monetę

Istnieją trzy sposoby sprzedaży rzadkiego banknotu lub monety – na eBayu, Facebooku lub na aukcji.

Jeśli sprzedajesz na Facebooku, istnieje ryzyko oszustwa. Niektórzy sprzedawcy byli wcześniej celem oszustów, którzy twierdzili, że chcą kupić rzadki banknot lub monetę i prosili o pieniądze z góry na kuriera, który nigdy nie przyjeżdżał. Zamiast tego, zawsze najlepiej spotkać się osobiście w publicznym miejscu i unikać używania linków płatniczych.

Najbezpieczniejszym sposobem sprzedaży rzadkiego banknotu lub monety jest aukcja. Możesz to zorganizować za pośrednictwem usługi Royal Mint's Collectors Service, która ma zespół ekspertów, którzy mogą pomóc w sprawdzeniu i wycenie twojej monety.


Możesz skontaktować się z nimi e-mailem, a członek zespołu wyceny skontaktuje się z tobą. Usługa jest płatna, a koszt zależy od wielkości kolekcji.

Możesz również sprzedać rzadkie monety i banknoty na eBayu, ale pamiętaj, że uzyskasz tylko tyle, ile kupujący są skłonni zapłacić w danym momencie.

Możesz wyszukać podobne banknoty lub monety, aby zobaczyć, za ile były sprzedawane wcześniej, co pomoże ci określić cenę sprzedaży.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Chaos na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Tysiące pasażerów dotkniętych odwołaniami i opóźnieniami lotów
 Czytaj następny artykuł:
Tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymają 290 GBP dodatku bezpośrednio na konto bankowe