Zaloguj się Załóż konto

Brytyjskie władze nadzorują dzieci przez DNA

Brytyjska policja nie tylko pobiera, ale także przetrzymuje próbki genetyczne dziesiątek tysięcy dzieci - także takich, które nigdy nie popełniły żadnego wykroczenia czy przestępstwa.

Brytyjska policja nie tylko pobiera, ale także przetrzymuje próbki genetyczne dziesiątek tysięcy dzieci - także takich, które nigdy nie popełniły żadnego wykroczenia czy przestępstwa.

Liczby ujawnione właśnie przez Howard League for Penal Reform, szanowaną organizację pozarządową, robią wrażenie. Brytyjska policja w ciągu ostatnich dwóch lat pobrała próbki DNA od 120 tys. dzieci w wieku 10-17 lat, z czego cztery tysiące miało mniej niż 13 lat.

- W budżecie jest mało pieniędzy, policja się kurczy, a cenne środki na walkę z przestępczością są marnowane na pobieranie próbek DNA od tysięcy niewinnych dzieci, kiedy poważne zbrodnie pozostają niewykryte - oburza się Frances Crook, szefowa Howard League for Penal Reform. - Traktowanie dzieciaków, które pakują się w kłopoty, jak zatwardziałych kryminalistów wydaje mi się grubą przesadą.



Policja nie zaprzecza, że dane są prawdziwe, ale podkreśla, że działa zgodnie z prawem. Od 2004 r. wolno bowiem pobierać i przechowywać próbki genetyczne osób zatrzymanych, powyżej 10. roku życia, nawet jeśli nie zostaną skazane ani oskarżone.

- W określonych okolicznościach można pobierać DNA od dzieci, jeśli chodzi o zapobieganie albo wykrycie zbrodni - tłumaczy w "Guardianie" Amanda Cooper, zarządzająca bazą DNA w Stowarzyszeniu Oficerów Policji. I wylicza te "określone okoliczności": próbki są pobierane, kiedy dziecko padło ofiarą przestępstwa, kiedy jest podejrzanym albo żeby przeprowadzić testy na ojcostwo przy przestępstwach seksualnych.

Brytyjczycy mają jedną z największych baz DNA na świecie - zgromadzono w niej próbki ok. 6 mln osób. 1,25 mln próbek pobrano, kiedy ich dawcy byli nieletni.

W 2008 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka kazał Londynowi usunąć z bazy i zniszczyć 800 tys. profili genetycznych osób, które podejrzewano o przestępstwo, ale nie zostały skazane. Uznał bowiem, że przetrzymywanie takich danych w nieskończoność jest bezprawne.

W tym roku na Wyspach wejdzie w życie Akt Ochrony Wolności, zgodnie z którym przetrzymywane będą tylko próbki DNA osób skazanych za poważne przestępstwa - przez trzy lata z możliwością przedłużenia na kolejne dwa.

Źródło: wyborcza.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ministerstwo Edukacji zatwierdziło osiem “Free Schools”
 Czytaj następny artykuł:
Islamiści obcięli głowę brytyjskiemu żołnierzowi?