Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Sprzedajesz samochód – uważaj na oszustów

Sprzedajesz samochód – uważaj na oszustów

Otrzymujemy coraz więcej skarg od użytkowników Portalu, którzy spotkali się z próbami wyłudzeń i oszustw po wystawieniu ogłoszenia o sprzedaży samochodu. Otrzymując ofertę kupna samochodu powinniśmy się wykazać rozsądkiem i czujnością ponieważ Internet jest wymarzonym środowiskiem dla złodziei i oszustów, przez których w kilka dni zostać możemy bez samochodu i pieniędzy.

Aby zwrócić Waszą uwagę na to jak łatwo zostać oszukanym opiszemy jak działają międzynarodowe grupy zajmujące się przestępczością samochodową, które opracowały sposób pozyskiwania używanych pojazdów. Co ciekawe, samochody kupowane są całkowicie legalnie, z tym tylko zastrzeżeniem, że poprzedni właściciel rozstaje się ze swoim autem nie otrzymując za pojazd zapłaty.

Mechanizm oszustwa jest bardzo prosty, ale niestety jeszcze wielu ludzi daje się na to nabrać. Przestępcy wyłudzają pojazdy wykorzystując regulamin systemu paypal - światowego lidera w dziedzinie płatności elektronicznych. Obecnie z usług paypal korzysta ponad 200 mln ludzi na całym świecie - system pozwala szybko płacić za zakupy robione przez internet. Problem w tym, że - w trosce o bezpieczeństwo transakcji regulamin systemu daje więcej praw kupującym niż sprzedającym, co jest wykorzystywane przez oszustów.
Oszuści przeglądają ogłoszenia o sprzedaży samochodów na różnych portalach i wysyłają smsa lub maila do sprzedawcy, przeważnie w języku angielskim. Kupujący wyraża w nim wstępne zainteresowanie naszym pojazdem i prosi o więcej szczegółów dotyczących przebiegu, stanu i wyposażenia auta. Gdy już opiszemy mu samochód dostajemy kolejną wiadomość, w której kupujący informuje nas, że chcę kupić auto, jednak jako jedyną opcję płatności wskazuje system paypal. Motywować może to w różny sposób - popularnym tłumaczeniem jest np. że kupuje auto dla taty i ze względu na charakter swojej pracy nie może osobiście stawić się z gotówką po odbiór auta. Obiecuje jednak, że pieniądze trafią do nas za pośrednictwem paypal, a po auto zgłosi się przyjaciel/znajomy/kurier, który dysponować będzie wszelkimi upoważnieniami.

O to jeden przykład takiej wiadomości przesłanej przez Panią Małgorzatę użytkowniczkę portalu bham.pl:

“Thanks for the swift response and do as well advise on the least amount you will like to give it away as i am buying this for Dad and due to the nature of my job and location...i will not be able to come for inspection,am a very busy type as i work long hours everyday,i have gone through your advertisement and i am satisfied with it.
As for the payment..i can only pay via the fastest and secure way to pay online(PayPal) here.
I have a private courier agent that will come for the pick up after the payment have been made ...so no shipping included and With the issue of my details,transferring the name of ownership and signing of all paperwork will be done by the courier services company agent so you don't have to worry about that.
You can now send me your PayPal email so i can pay in right away and also include your address in your reply.If you don't have a paypal account, you can easily set up one...log on to www.paypal.co.uk and sign up its very easy... i would have loved to talk to you on phone but i work mainly offshore, our phone is down on the rig right now due to bad weather, that was why i sent you a text, i even wonder how my message deliver to you but for now we can only communicate through the same mailing channel.await your reply asap. i will advice you to remove the advert from the site if you are ready to sell for me. i will pay the 3% of paypal charges so just let me know the total cost with the charges.”


Nie ma auta, nie ma pieniędzy

Kupujący faktycznie przelewa na nasze konto paypal umówioną kwotę, o czym zostaniemy powiadomieni przez system paypal. Wkrótce po tym pojawia się u nas laweta, podpisujemy umowę, oddajemy kluczyki i zadowoleni rozstajemy się ze swoim autem.
Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że w tym samym czasie rozstajemy się również z pieniędzmi. Regulamin systemu paypal pozwala bowiem na cofnięcie płatności przez kupującego. W niektórych sytuacjach ma on na to nawet 180 dni!

Oczywiście przed tego rodzaju oszustwem uchronić nas może zdrowy rozsądek. Warto się zastanowić się, czemu kurier mógł przywieźć podpisaną umowę - nie mógł przywieźć gotówki?
Oczywiście scenariusze oszustw mogą być różne, dlatego zachęcamy Was do opisywania w komentarzach Waszych doświadczeń w tej sprawie.

Na forum bham.pl istnieje też temat poświęcony temu problemowi:
http://bham.pl/forum/viewtopic.php?t=12954

środa, 07 sierpnia 2013 16:55
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Świecił laserem w policyjnym helikopter.
 Czytaj następny artykuł:
Już milion Brytyjczyków ma umowy o pracę w wymiarze... zero godzin