Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podczas pandemii w UK było najwięcej zgonów spowodowanych piciem alkoholu od 20 lat

Po wprowadzeniu w marcu 2020 roku pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu.

Według najnowszych danych, w ubiegłym roku z powodu nadużywania alkoholu w Anglii i Walii zmarły 7423 osoby, jest to o 20 procent więcej niż w 2019 r.


Dane ONS wskazywały, że większość zgonów była związana z długotrwałym nadużywaniem alkoholu i uzależnieniem wywołującym alkoholową chorobę wątroby, zatruciem alkoholem oraz zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi spowodowanymi używaniem alkoholu.

Wskaźnik zgonów z powodu alkoholu był w 2020 roku dwukrotnie wyższy w przypadku mężczyzn niż u kobiet i ta proporcja nie różni się od tej z poprzednich lat.

W ostatnich kilku miesiącach 2020 r., kiedy liczba zgonów spowodowanych alkoholem była najwyższa, współczynnik zgonów wynosił 17,8 na 100 tys. dla mężczyzn i 9,7 na 100 tys. dla kobiet.

W Anglii mężczyźni mieszkający na najbiedniejszych obszarach byli czterokrotnie bardziej narażeni na śmierć z powodu alkoholu niż mieszkający w bogatszych rejonach.


Warto zauważyć, że Wielka Brytania jeszcze przed lockdownem miała jeden z najwyższych w Europie poziomów problemów zdrowotnych związanych z alkoholem.

Zalecenia brytyjskiego rządu mówią, aby pić maksymalnie 14 jednostek alkoholu tygodniowo i rozłożyć je na kilka dni.

Odpowiada sześciu dużym kieliszkom wina lub sześciu kuflom piwa.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może przede wszystkim uszkodzić wątrobę oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, między innymi: choroby serca i udar.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Czy Wielka Brytania wznowi podróże zagraniczne? Dziś konferencja prasowa ministra transportu
 Czytaj następny artykuł:
10 000 funtów nagrody za pomoc w odnalezieniu mordercy policjantki