Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tabletki za 29 pensów zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 o jedną trzecią

Według najnowszych badań tani lek przeciwdepresyjny zmniejsza ryzyko hospitalizacji wśród nieszczepionych osób dorosłych zakażonych koronawirusem.

Pigułki, które są dostępna na receptę w Wielkiej Brytanii, mają właściwości przeciwzapalne, które mogą wzmocnić układ odpornościowy.

Naukowcy przetestowali antydepresant – znany jako fluwoksamina – na prawie 1500 niezaszczepionych Brazylijczyków zarażonych niedawno koronawirusem, którzy byli narażeni na ciężką chorobę z powodu innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.


Połowa przyjmowała antydepresant w domu przez 10 dni, reszta dostała placebo.

Wszyscy byli obserwowani przez cztery tygodnie, aby sprawdzić, kto trafił do szpitala lub spędził dłuższy czas na izbie przyjęć.

W grupie, która zażywała lek, 11% wymagało hospitalizacji lub przedłużonego pobytu na izbie przyjęć, w porównaniu do 16% osób przyjmujących placebo.

Wyniki, opublikowane w środę w czasopiśmie Lancet Global Health, były tak mocne, że niezależni eksperci monitorujący badanie zalecili jego wcześniejsze przerwanie, ponieważ wyniki jasno pokazywały, że lek ogranicza liczbę hospitalizacji.

Fluwoksamina działa poprzez zwiększenie ilości serotoniny w mózgu, co może pomóc poprawić czyjś nastrój.


Naukowcy zasugerowali, że leczenie może być stosowane w krajach rozwijających się, które mają niewielki dostęp do szczepionek, ponieważ jest tanie i może zapewnić dodatkową ochronę.

Podzielili się wynikami z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia, który publikuje wytyczne dotyczące leczenia, i mają nadzieję na zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Jeżeli WHO to zaleci, będzie to szeroko stosowane” - powiedział współautor badania, dr Edward Mills z McMaster University w Kanadzie.

„Mamy nadzieję, że doprowadzi to do uratowania wielu istnień ludzkich” - dodał.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
E-papierosy będą przepisywane przez NHS, aby pomóc rzucić palenie
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wezwała ambasadora Francji w związku z zatrzymaniem brytyjskich statków


// //