Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

E-papierosy będą przepisywane przez NHS, aby pomóc rzucić palenie

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że wkrótce elektroniczne papierosy mogą być przepisywane przez NHS, aby pomóc ludziom rzucić palenie.

Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zaktualizowała swoje wytyczne, aby medycznie licencjonowane produkty do wapowania mogły być przepisywane palaczom, którzy chcą rzucić palenie.


Producenci e-papierosów będą mogli zgłaszać swoje produkty do tego samego procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne, co firmy farmaceutyczne w Anglii.

Wielka Brytania będzie pierwszym krajem na świecie, który będzie przepisywać licencjonowane e-papierosy jako produkt medyczny.

Jeśli produkt otrzyma aprobatę MHRA, lekarze mogą decydować w każdym przypadku indywidualnie, czy właściwe byłoby wystawienie pacjentowi recepty na e-papierosa, aby pomóc mu rzucić palenie.

Lekarze już mogą doradzić palaczom przejście na e-papierosy, aby pomóc im rzucić tytoń, ale na razie nie ma medycznie licencjonowanego produktu, który można by przepisać.

Jednak Robert West, ekspert ds. tytoniu z University College London, powiedział: „Przeszkody regulacyjne, które należy pokonać, aby produkt otrzymał licencje, są nadal ogromne i nie jestem pewien, czy jakikolwiek producent e-papierosów, który jest niezależny od przemysłu tytoniowego, będzie miał zasoby do pokonania przeszkód”.


„Może to doprowadzić do sytuacji, w której e-papierosy firmy tytoniowej o ograniczonej skuteczności mogą być przepisywane, a znacznie lepsze nie” - dodał.

E-papierosy konsumenckie kupowane bez recepty okazały się już skuteczną pomocą w rzucaniu palenia.

Szacuje się, że w 2017 r. pomogły ponad 50 000 palaczom w Anglii rzucić palenie.

W Wielkiej Brytanii wciąż jest siedem milionów palaczy tytoniu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Powodzie w Wielkiej Brytanii. W Szkocji ewakuowano 500 domów i zamknięto szkoły
 Czytaj następny artykuł:
Tabletki za 29 pensów zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 o jedną trzecią


// //