Wiadomości
Izba Lordów będzie obradować nad referendum europejskim
Do Izby Lordów trafi projekt ustawy, zgodnie z którą ma zostać przeprowadzone referendum na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Premier David Cameron już obiecał wyborcom, że do referendum dojdzie w 2017r., pod warunkiem, że Torysi zwyciężą w wyborach. Projekt ustawy sprawi, że ta obietnica stanie się rzeczywistością.
Projekt ustawy przeszedł już przez Izbę Gmin, mimo starań Laburzystów i Liberalnych Demokratów, którzy chcieli ją opóźnić. Jednak według Bena Wrighta, korespondenta BBC, przedstawiciele Izby Lordów są zgodni w swoich obawach o ustawie z resztą społeczności unijnej. Korespondent twierdzi też, że podobne projekty ustaw nigdy nie przechodziły przez parlament. Wysoce prawdopodobnym jest, że Laburzyści, Lib Dem i pro-Europejscy Konserwatyści będą współpracować, by zmienić ustawę.
Co więcej, projekt musiałby wtedy wrócić do Izby Gmin i zostać przegłosowany do końca lutego – nie ma więc już dużo czasu.
Torysta James Wharton, który wprowadził projekt ustawy, zdaje sobie sprawę z zagrożeń, ale uważa, że niewybieralna Izba Lordów nie powinna zabraniać Brytyjczykom do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie. A zablokowanie ustawy przygotowanej przez rząd wybierany w bezpośrednich wyborach, stawiałoby Izbę Lordów w bardzo złym świetle.
Zarówno wicepremier Nick Clegg i przywódca Laburzystów Ed Miliband ostrzegają, że przeprowadzenie referendum będzie oznaczało dużą niepewność na polu gospodarki i negatywnie odbije się na biznesie.
piątek, 10 stycznia 2014 09:40
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Ryanair nalicza opłatę 55 GBP i to nie za bagaż podręczny, ale za coś, c…
Wielki upał powróci do Wielkiej Brytanii – prognozy wskazują nawet 31°C
Wideo: Birmingham żegna Ozzy’ego Osbourne’a – tysiące fanów na Broad Str…
Dramatyczny lot do Wielkiej Brytanii: myśliwiec eskortował samolot, pasa…
Sztorm Floris nadciąga nad Wielką Brytanię – silny wiatr, ulewy i ostrze…
Pilne ostrzeżenie dla samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii: mija ważny …
Aldi pierwszym supermarketem w Wielkiej Brytanii, który zapłaci pracowni…