Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości West Midlands Uchodźca, którego zatrzymano w meczecie w Birmingham chciał przyłączyć się do Państwa Islamskiego
Uchodźca, którego zatrzymano w meczecie w Birmingham chciał przyłączyć się do Państwa Islamskiego
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Kurdyjski uchodźca chcący walczyć po stronie terrorystów z Państwa Islamskiego, którego znaleziono śpiącego na podłodze meczetu w Birmingham, został skazany na trzy lata więzienia.

21-letni Shivan Azeez Zangana uciekł z Iraku szukając schronienia. W Wielkiej Brytanii poznał 27-letniego rodaka Arasa Hamida, który go zradykalizował. Obaj planowali powrót na Bliski Wschód, by walczyć po stronie dawnych wrogów.

Podczas rozprawy toczącej się przed Kingston Crown Court poinformowano, że mężczyźni zostali znalezieni 17 maja w meczecie w Birmingham. Stało się to kilka dni po tym, jak krewni Azeeza zgłosili policji, że są zmartwieni tym, co planuje - donosi Birmingham Mail.

Młodego Kurda aresztowano, ale mózg operacji, którym był Hamid nie został zatrzymany. Skonfiskowano tylko należące do niego rzeczy. Dwa dni później znaleziono go w ciężarówce poruszającej się po drodze A2 w pobliżu Dover w hrabstwie Kent. 27-latek próbował opuścić Wielką Brytanię. Miał przy sobie fałszywy bułgarski paszport.

Hamid przyjechał do UK nielegalnie we wrześniu 2015 roku. Jak wynika z zawartości jego telefonu chciał wraz z Azeezem walczyć w Salahaddin Battalion – kurdyjskiej jednostce popierającej PI. Mężczyzna używał zaszyfrowanych zwrotów, typu „myjnia samochodowa”, by zamaskować swoje plany i aranżować potajemne spotkania w parku w Coventry i na cmentarzu.
środa, 04 stycznia 2017 08:58
 Czytaj poprzedni artykuł:
Polska muzułmanka obrażona przez mężczyznę na jednej z ulic w Swansea
  Czytaj następny artykuł:
20-latka popełniła samobójstwo po tym, jak zaatakowała ją sąsiadka