Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Zdrowie Zatwierdzono in vitro z DNA od trzech osób
Zatwierdzono in vitro z DNA od trzech osób
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Brytyjska Human Fertilisation and Embryology Authority zaaprobowała metodę sztucznego zapłodnienia in vitro, w której dziecko ma ojca i dwie matki.

Ma wyeliminować najcięższe choroby mitochondrialne, które znacząco skracają życie. Najczęściej atakują one mięśnie i układ nerwowy. Mogą prowadzić np. do całkowitego porażenia mięśni, postępującego otępienia, utraty słuchu i wzroku. BBC podaje przykład Sharon Bernardi z Sunderlandu, która straciła siedmioro dzieci. Trójka zmarła tuż po urodzeniu, ostatni syn dożył 21 lat.

Przyczyną takich tragedii są mutacje materiału genetycznego w mitochondriach, czyli malutkich strukturach w naszych komórkach dostarczających im energii. Co prawda znakomita większość naszego DNA - ponad 20 tys. genów - znajduje się w jądrze komórki, ale 37 genów pochodzi właśnie z mitochondrium.

Lekarze chcieliby wstrzykiwać materiał genetyczny pary, która stara się o dziecko, do zdrowej komórki jajowej drugiej kobiety, z której usunięto jądro komórkowe, ale nie mitochondria.

Rządowy projekt przewiduje, że kobieta, która odda swoje mitochondria, będzie traktowana jak dawczyni organów. Oznacza to, że pozostanie dla dziecka anonimowa.

Jako pierwsi nową procedurę mają oferować lekarze z Newcastle, którzy już zaapelowali do potencjalnych dawczyń komórek jajowych. Pierwsze poczęte w ten sposób dziecko może się urodzić najwcześniej przed końcem roku 2017. Przewiduje się, że można będzie w ten sposób pomóc 25 parom rocznie.
piątek, 16 grudnia 2016 06:33
 Czytaj poprzedni artykuł:
240 więźniów przeniesionych po zamieszkach w zakładzie karnym w Winson Green
  Czytaj następny artykuł:
Sejm przyjął projekt reformy oświaty. Rada Języka Polskiego ostro krytykuje