Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Mieszkam Tu Sparkhill
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   

Sparkhill

Sparkhill wzięło swoją nazwę od małego strumienia, który przepływał przez Moseley do rzeki Cole w Small Heath. Jak nazwa wskazuje było to wzniesienie obok strumienia. W średniowieczu Sparkhill był zarządzany przez farmerską rodzinę Sparke. Sparkhill istniał, jako wieś aż do 1880 roku.

W 1850r.część ziemi została podzielona i sprzedana różnym developerom pod budowę domów dla  klasy robotniczej. Architektura domów była bardzo zróżnicowana. Pod koniec 1860 roku rozpoczęto zabudowę szeregową z długimi, prostymi ulicami.

Zagospodarowanie terenu rozpoczęło się podczas rewolucji przemysłowej w 1890 roku, kiedy to Birmingham zaczęło się rozwijać. W 1911 roku Sparkhill został włączony do obszaru Birmingham. 19 stycznia 1923 roku otwarto bibliotekę “Sparkhill Library”, która była pierwszym publicznym budynkiem, gdzie zostały wstawione podwójne szyby.

Podczas II wojny światowej rejon Sparkhill został zbombardowany. Zniszczona została fabryka motocykli BSA oraz wiele domów. Dla upamiętnienia tych, którzy zginęli postawiono tablicę w kościele anglikańskim St John's. Kościół ten został zaprojektowany przez słynnych architektów mieszkających w Birmingham - Martina i Chamberlaina - i wybudowany w 1888 roku.

W XX wieku do Sparkhill  licznie zaczęli napływać emigranci. Pierwszą falą zasiedlającą ten obszar byli emigranci z Irlandii. Zaraz po nich zaczęli napływać emigranci z Afro-Karaibów, Azji Południowej oraz z Somalii. W rezultacie Sparkhill stał się głównym ośrodkiem azjatyckim zwanym “Balti Triangle” w Birmingham.


 Czytaj poprzedni artykuł:
Solihull
  Czytaj następny artykuł:
Sutton Coldfield


Szkoły
Szpitale
Kina
Baseny
Ciekawe miejsca
Polskie firmy
Jobcentre Plus


?>