Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rotunda - New Street

alt
Ta osiemdziesięciu jedno metrowa okrągła wieża, wyrastająca z Centrum handlowego Bull Ring, została zaprojektowana  przez James'a Roberts’a i zbudowana w latach 1964-65. Umieszczony blisko tunelu kolei budynek jest podtrzymywany na bliźniaczym kręgu ułożonych w stos fundamentów, bezpośrednio pod okrągłym konstrukcyjnym rdzeniem, z podłogami podtrzymywanymi zarówno na rdzeniu jak kolumnach granicznych.

Ten jeden z najwyższych i najbardziej oryginalnych punktów orientacyjnych w Birmingham przetrwał atak bombowy IRA w 1974. Dziś Rotunda składa się z biur, wraz z Rotunda OneFive (Birmingham Alliance - przymierze, którego głównym celem jest połączenie biznesu i edukacji światowej). 
Atak IRA

Birmingham było obiektem jednego z najgorszych okrucieństw kiedykolwiek
popełnionych przez IRA w Anglii.
Eksplozje w dwóch pubach centrum miasta w 1974 pozostawiły 21 osób zabitych i dużo więcej rannych.


Pub Bush Mulberry u stóp wieży Rotunda i pobliski pub Tavern, zostały wysadzone niemal, że w tej samej minucie 21-go Listopada 1974 roku. Ofiarami były osoby w wieku 18 - 25 lat. Kilka minut przed eksplozjami powiadomiono telefonicznie miejscowe gazety, Birmingham Post i Mail, niestety było już za późno.

Ostrzeżenie IRA po prostu oznajmiało, że: "Jest bomba podłożona w Rotundzie i że jest bomba na New Street." Rotunda jest 23 piętrowym biurowcem i kompleksem handlowym a New Street jest jedną głównych ulic z miasta, nie daleko z miejsca późniejszego ataku. Pierwsza bomba, w pubie Bush Mulberry umieszczonym w piwnicy Rotundy, eksplodowała sześć minut po telefonicznym ostrzeżeniu. Nie było wystarczającego czasu na oczyszczenie terenu przez policje.Pomnik ku pamięci ofiar stoi przy Katedrze   
        
St Philips Cathedral, Colmore Row.


pomnik ku pamięci ofiar


Ku pamięci ofiar dwóch bomb, które eksplodowały w centrum Birmingham w nocy 21-go Listopada 1974 roku. Ludzie z Birmingham pamiętają ich i wszystkich tych, którzy ucierpieli.

Opinie użytkowników

Brak opinii użytkowników dla tej pozycji.

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.