Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

43 tysiące Polaków w West Midlands aplikowało o status osoby osiedlonej. Rumunów jest prawie tyle samo

Ponad 215 000 osób w West Midlands złożyło wniosek o uzyskanie statusu osoby osiedlonej - podało wczoraj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Według oficjalnych statystyk, które obejmują okres do końca grudnia ubiegłego roku, Birmingham miało największą liczbę wniosków w West Midlands, było ich 57 340.


Na drugim miejscu było Coventry, w tym mieście obywatele krajów UE złożyli ponad 23 400 aplikacji.
Sandwell był na trzecim miejscu w West Midlands z 20 080 aplikacjami, a w Wolverhampton obywatele krajów UE złożyli ponad 18 000 aplikacji o status osoby osiedlonej.

Cztery główne narodowości w West Midlands to Polacy (42 990), Rumuni (42 310), Włosi (25 320) i Portugalczycy (10 500).

W Wielkiej Brytanii obywatele krajów UE złożyli dotychczas 3 mln wniosków o status osoby osiedlonej, z czego 2,7 mln zostało już rozpatrzonych pozytywnie.

W skali kraju najwięcej wniosków złożyli Polacy – 512 310, a następnie Rumuni (ponad 382 tys.) i Włosi (ponad 263 tys.). Wnioski złożyło też około 140 tys. obywateli Litwy.

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest niezbędne, aby obywatele Unii Europejskiej (oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) mogli pozostać w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r.


Podane przez MSW liczby – 3 mln złożonych i 2,7 mln rozpatrzonych aplikacji – są oparte na wewnętrznych obliczeniach resortu.

Szczegółowe statystki obejmują okres do końca 2019 r. i według nich aplikacje złożyło 2 756 130 osób, z czego ponad 2,4 mln wniosków już rozpatrzono.

Spośród rozpatrzonych wniosków w 58 proc. przypadków przyznany został status osoby osiedlonej, w 41 proc. – tymczasowy status osoby osiedlonej, mniej niż 1 proc. to aplikacje wycofane, nieważne lub niekompletne.

Tylko w sześciu przypadkach odmówiono przyznania statusu.

Polacy są tą grupą narodowościową, w której jest najwyższy odsetek osób z pełnym statusem osoby osiedlonej – 82 proc.

Liczba 512 tys. złożonych wniosków, choć największa, budzi jednak niepokój polskich dyplomatów w Wielkiej Brytanii. Oznacza to bowiem, że około 400 tys. mieszkających w tym kraju Polaków nie złożyło jeszcze wniosku.


Liczbę Polaków w Wielkiej Brytanii szacuje się na ponad 900 tys. Dlatego polska ambasada w Londynie od kilku miesięcy apeluje do naszych rodaków o rejestrowanie się.

Czas na rejestrację upływa 30 czerwca 2021 r. Osoby, które się nie zarejestrują, będą traktowane jako nowoprzybyłe i w związku z brexitem nie będą im przysługiwać tak szerokie uprawnienia, jak przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE. Będą już bowiem podlegać nowym brytyjskim regułom migracyjnym.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Nie żyje Romuald Lipko. Lider Budki Suflera miał 69 lat
 Czytaj następny artykuł:
Zostawiła dziecko w samochodzie i poszła do supermarketu. Interweniowała policja