Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii do 4,6%. Co to oznacza dla Twoich finansów?

W październiku tego roku Wielka Brytania odnotowała znaczący spadek wskaźnika inflacji, który obniżył się do 4,6%, osiągając najniższy poziom od dwóch lat.

Jest to znacząca zmiana w porównaniu z 6,7% we wrześniu i szczytowym poziomem 10,7% w trakcie kryzysu kosztów życia na początku roku – podało The Sun.


Premier Rishi Sunak, który obiecał na początku roku zmniejszenie inflacji o połowę, skomentował tę sytuację, mówiąc: „Inflacja działa jak podatek. Zmniejsza wartość funta w kieszeni, wpływając na cenę zakupów spożywczych, hipoteki, wielkość emerytury”.

Analitycy zwracają uwagę, że choć rząd może przyjąć pewne zasługi za spadek inflacji, to główną przyczyną jest dramatyczny spadek kosztów energii.

Ograniczenie cen energii do £2,500 w ubiegłym roku obecnie wynosi £1,834. Inflacja żywności również spadła do 10,1% z 12,2% we wrześniu, a w marcu osiągnęła 45-letni szczyt na poziomie 19,2%.


Urząd Statystyk Narodowych (Office for National Statistics) wskazuje, że mleko, ser i jajka najbardziej przyczyniły się do spadku inflacji, z 12,3% do 7,9%.

Spadek inflacji zachęca ekonomistów do przewidywania, że Bank Anglii nie będzie miał powodów do dalszego podnoszenia stóp procentowych i może zacząć je obniżać już w maju.

Mimo spadku inflacji think tank IPPR ostrzega, że nie oznacza to niższych cen, które „wciąż rosną, tylko wolniej”.

Wysoka inflacja oznacza, że koszt codziennych potrzeb wzrasta, a spadek inflacji nie oznacza, że ceny przestają rosnąć, tylko że rosną wolniej.


Bank Anglii, centralny bank Wielkiej Brytanii, może podnieść swoją bazową stopę procentową, aby obniżyć inflację.

Jest to dobra wiadomość dla osób posiadających oszczędności, ponieważ mogą zobaczyć wzrost. Jednak dla właścicieli domów oznacza to również wzrost stóp procentowych od hipotek, co zwiększa presję na nich.

Zobacz też:


Spadek inflacji daje nadzieję posiadaczom hipotek i potencjalnym nabywcom, którzy liczą na obniżki stóp procentowych.

Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii utrzymał bazową stopę procentową na poziomie 5,25% na początku tego miesiąca, co jest drugim z rzędu utrzymaniem stopy, łagodząc presję na właścicieli domów zmagających się z rosnącymi stopami hipotecznymi.


Analitycy z Morgan Stanley przewidują, że spadek kosztów energii doprowadzi do obniżenia stóp procentowych, a stawka może spaść o pełny punkt procentowy do 4,25% do końca przyszłego roku. Bank Anglii spotka się ponownie 14 grudnia.

David Hollingworth, dyrektor stowarzyszony w L&C Mortgages, zauważa, że dwuletnie stałe stopy procentowe spadły poniżej 5% w ostatnich tygodniach, a pięcioletnie stopy zbliżają się do 4,5% i mogą spaść poniżej tej wartości w nadchodzących tygodniach.

„Spodziewam się, że więcej kredytodawców będzie podążać za ostrzejszą konkurencją cenową, a poprawy będą kontynuowane,” – powiedział Hollingworth.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii osiąga najniższy poziom od czasu lockdownów w 2021 roku
 Czytaj następny artykuł:
Dwaj 12-latkowie oskarżeni o morderstwo mężczyzny w Wolverhampton