Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Cenzura w internecie. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich, tzw. ACTA2

Parlament Europejski przyjął unijną dyrektywę o prawach autorskich, nazywaną przez jej krytyków mianem ACTA2. Za przyjęciem dokumentu głosowało 348 europosłów, 274 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Podczas debaty przed głosowaniem Michał Boni przestrzegał przed skutkami kontrowersyjnego art. 13 dyrektywy.

- Skończy się na ostrożności platform. One mają wziąć cały ciężar rozpoznawania legalności. Nie chcę, by to korporacje decydowały o dopuszczaniu treści do obiegu. Ta ostrożność zamieni się w prewencję w obawie przed karami. Dawniej prewencja to cenzura, w świecie cyfrowym to pomyłka, ale i strata szansy, zarobku i reputacji – zaznaczył europoseł PO.


Boni deklarował, że gdyby ten artykuł został usunięty, to poparłby „bardzo dobre” zmiany wprowadzane w dyrektywie. Ostatecznie nie poparł jej w głosowaniu.

Większość polskich europosłów była przeciw przyjęciu dyrektywy. Poparli ją Julia Pitera, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka i Barbara Kudrycka.

Art. 13 narzuca na właścicieli stron internetowych obowiązek wdrożenia filtrów antypirackich dla treści publikowanych przez użytkowników. Krytycy dyrektywy argumentowali, że na przygotowanie dobrze funkcjonujących filtrów będzie stać jedynie największe serwisy internetowe. Dla mniejszych wydawców będzie to się wiązać z blokadą możliwości komentowania lub dodawania jakichkolwiek treści przez użytkowników. Zapis ten był nazywany „delegalizacją memów”.


Kontrowersje budził ponadto art. 11, dotyczący tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Krytycy zapisu nazwali go mianem „podatku od linków” - autorzy oryginalnego artykułu mieliby otrzymywać wynagrodzenie za publikowanie fragmentów w agregatorach treści lub nawet w wyszukiwarkach.

Źródło:x-news

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Rząd odrzucił petycję ws. wycofania się z brexitu, petycję podpisało 5.8 mln osób
 Czytaj następny artykuł:
T. May przyznała, że rządowi brakuje głosów poparcia dla umowy z UE. O losach Brexitu zadecyduje Izba Gmin