Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

WAŻNE: Polacy, którzy nie zaaplikują o status osoby osiedlonej, nie zostaną deportowani

Koordynator Unii Europejskiej ds. Brexitu Guy Verhofstadt potwierdził, że Unia Europejska otrzymała nowe zapewnienia ze strony brytyjskiego rządu.

Według najnowszych informacji, obywatele UE w Wielkiej Brytanii nie będą automatycznie poddawani deportacji, jeśli do 2021 r. nie zaaplikują o status osoby osiedlonej.

W październiku ubiegłego roku Minister Bezpieczeństwa Brandon Lewis groził obywatelom UE w tym Polakom deportacją z Wielkiej Brytanii, jeśli nie złożą wniosku o status osoby osiedlonej.

Według zapowiedzi Lewisa osoby, które nie spełnią tego obowiązku, miały być deportowane z Wielkiej Brytanii.


Słowa brytyjskiego ministra spotkały się z krytyką organizacji proeuropejskich na Wyspach.

Maike Bohn, współzałożyciel kampanii The3million powiedział wtedy, że rząd od lat nie chciał poinformować, co się będzie działo z tymi, którzy nie będą mieli statusu w 2021 r., a po wielu latach oczekiwania potwierdzono, że setki i tysiące ludzi zostaną ukarani deportacją.

Teraz Guy Verhofstadt przekazał jednak, że po spotkaniu z brytyjskim minister Brexitu Stephenem Barclayem otrzymał zapewnienia, że nie będzie deportacji.

Zapewnienia te zostały też potwierdzone przez Home Office, które w wydanym oświadczeniu dodało, że rząd nigdy nie planował deportować imigrantów bez settled status.

Rząd brytyjski informuje, że wypełnić odpowiedni wniosek do końca czerwca 2021 roku. W innym wypadku obywatele EU będą uznani za nielegalnie przebywających na Wyspach.


Nawet jeśli nie zostaną oni deportowani, to stracą swoje prawa, osoby bez potwierdzonego statusu nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej, legalnie pracować lub wynająć mieszkania.

Według najnowszych statystyk Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii złożyli ponad 500 tysięcy wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej - poinformował brytyjski minister bezpieczeństwa Brandon Lewis.

Łącznie obywatele UE złożyli do tej pory ponad 2,8 miliona wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej, z czego prawie 2,5 miliona rozpatrzono pozytywnie.

Do końca 2019 roku najwięcej wniosków złożyli Polacy, stanowili oni około 19 procent wszystkich wnioskodawców.

Według statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tysięcy Polaków.


Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest zaplanowane na 31 stycznia 2020 roku. Natomiast od 1 lutego do 31 grudnia 2020 obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy.

W czasie okresu przejściowego mają się odbywać negocjacje determinujące przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE.

W czasie okresu przejściowego kraj pozostanie w unii celnej i będzie dalej uczestniczył we wspólnym rynku, możemy podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Książę Harry i Meghan Markle pozbawieni tytułów królewskich. "Wycofałem się ze wszystkiego, co wcześniej znałem"
 Czytaj następny artykuł:
Wszystko jest oplute, a na schodach jest pełno moczu i leżą kupy… Tak wygląda najgorszy blok mieszkalny w mieście