Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co zmieni się po brexicie? W sobotę się obudzimy poza Unią Europejską

Relacje handlowe, praca na Wyspach, prawa Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii. Co zmieni się po rozstaniu Londynu z Unią Europejską?

W piątek o północy nastąpi brexit, ale w sobotę nie obudzimy się w nowym świecie, w sklepach nadal będzie można kupić unijne produkty, ciągle będzie można przekraczać granicę brytyjską bez paszportu.


Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy, w tym czasie nie odczujemy żadnych zmian.

Wielka Brytania będzie w okresie przejściowym nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej, bo w tym okresie Unia będzie traktować Zjednoczone Królestwo jako państwo członkowskie.

Sytuacja nie zmieni się także dla osób odwiedzających Londyn lub pracujących na Wyspach, bo nadal będzie obowiązywał swobodny przepływ osób.

W czasie okresu przejściowego mają się odbywać negocjacje determinujące przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE.


Dopiero po okresie przejściowym w 2021 roku możemy się spodziewać zmian zależnych od wynegocjowanych umów handlowych i stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Poniżej opisujemy jak brexit wpłynie na osoby podróżujące między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Wizy i paszporty
W czasie okresu przejściowego, kraj pozostanie w unii celnej i będzie dalej uczestniczył we wspólnym rynku, możemy podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

Po okresie przejściowym wjazd do Zjednoczonego Królestwa możliwy będzie na podstawie paszportu.

Obywatele Unii Europejskiej, którzy nie mają statusu osoby osiedlonej, będą mogły przebywać w Wielkiej Brytanii bez wizy przez trzy miesiące. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał spędzić na Wyspach więcej czasu, będzie musiał ubiegać się o wizę.


Nie jest wykluczone, że zasady dotyczące wiz mogą zmienić się podczas negocjacji determinujących przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE, trwających w okresie przejściowym.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie obowiązywać w czasie okresu przejściowego.

Po zakończeniu okresu przejściowego Wielka Brytania stanie się państwem trzecim dla Unii Europejskiej podobnie jak Rosja.

Oznacza to, że podróżujący będzie musiał wykupić dodatkową polisę na ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Również Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii chcąc podróżować do Polski lub innych krajów Unii Europejskiej nie będą już mogli korzystać z karty European Health Insurance Card.

W tym przypadku podróżny będzie musiał wykupić dodatkową polisę na ubezpieczenie zdrowotne za granicą lub zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.

Cła i podatki
Po zakończeniu okresu przejściowego zmianom ulegną kwestie cła i podatku na zakupy, które zostaną zrobione w krajach Unii Europejskiej.


Kwestie te jednak zostaną ustalone w czasie okresu przejściowego podczas negocjacji determinujące przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE.

Roaming
Do końca 2020 roku, czyli w okresie przejściowym nic się nie zmieni w kwestiach związanych z roamingiem. Zarówno podróżni, którzy przyjadą z Unii Europejskiej do wielkiej Brytanii, jak i osoby mieszkające na Wyspach podróżujące do krajów UE będą mogły korzystać z rozmów telefonicznych i Internetu na takich samych warunkach jak dotychczas.

Po okresie przejściowym może zacząć obowiązywać roaming. Nie wykluczone jednak, że przed wygaśnięciem okresu przejściowego operatorzy komórkowi podpiszą porozumienia, dzięki którym nic się nie zmieni.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Hugh Grant: Wielka Brytania jest skończona. To katastrofa
 Czytaj następny artykuł:
W brexitowej monecie pięćdziesięciopensowej brakuje …. przecinka. Philip Pullman nawołuje do bojkotu