Zaloguj się Załóż konto

Polak mieszkający w UK 16 lat, prawie rok czekał na settled status. Otrzymał go dopiero po interwencji mediów

Polak, który mieszka i pracuje w Szkocji od 16 lat, przez prawie rok żył w niepewności, bo Home Office tyle czasu rozpatrywał jego wniosek o status osoby osiedlonej.

Polak, który mieszka i pracuje w Szkocji od 16 lat, przez prawie rok żył w niepewności, bo Home Office tyle czasu rozpatrywał jego wniosek o status osoby osiedlonej.

W kwietniu zeszłego roku Maciej Ozdoba razem z żoną i nastoletnim synem wypełnił wniosek o status osoby osiedlonej, którego posiadanie jest niezbędne, aby móc po Brexicie dalej przebywać w Wielkiej Brytanii.

Żona mężczyzny i jego nastoletni syn otrzymali status niemal natychmiast, on sam statusu nie otrzymał, przez prawie rok żył w ciągłej niepewności, ponieważ jego wniosek był sprawdzany przez Home Office.


Po kilku miesiącach próżnego wyczekiwania sfrustrowany 39-latek zaczął szukać pomocy w wyjaśnieniu sprawy.

Zwrócił się nawet z apelem do szkockich polityków, w tym do Nicoli Sturgeon. Złożył też formalną skargę do Home Office, jednak nie doczekał się odpowiedzi.

Mężczyzna otrzymał settled status, dopiero gdy gazeta Daily Record opisała jego sytuację i interweniowała w jego sprawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Polak jest wdzięczny redakcji, ale w dalszym ciągu zastanawia się, co sprawiło, że jego aplikacja musiała czekać tak długo na rozpatrzenie.


"Pracuję bardzo ciężko od 16 lat i nigdy nie wystąpiłem o żadne świadczenia ani nie miałem kłopotów z prawem" - wyjaśnia Polak.

Daily Record natomiast zauważa, że na Wyspach może przebywać tysiące ludzi w podobnej sytuacji.

Gazeta zauważa też, że wielu Polaków z różnych powodów może mieć problem z potwierdzeniem, że pracowało w UK przez 5 lat, np. matki, które nie pracują, a zajmują się domem i dziećmi.

Według ostatnich danych Polacy złożyli 512 310 wniosków o status osoby osiedlonej.


Liczba 512 tys. złożonych wniosków, choć największa ze wszystkich krajów UE, budzi jednak niepokój polskich dyplomatów w Wielkiej Brytanii. Oznacza to bowiem, że około 400 tys. mieszkających w tym kraju Polaków nie złożyło jeszcze wniosku.

Liczbę Polaków w Wielkiej Brytanii szacuje się na ponad 900 tys. Dlatego polska ambasada w Londynie od kilku miesięcy apeluje do naszych rodaków o rejestrowanie się.

Czas na rejestrację upływa 30 czerwca 2021 r. Osoby, które się nie zarejestrują, będą traktowane jako nowoprzybyłe i w związku z brexitem nie będą im przysługiwać tak szerokie uprawnienia, jak przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię UE. Będą już bowiem podlegać nowym brytyjskim regułom migracyjnym.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Strażak z Wolverhampton popełnił samobójstwo podczas nocnej zmiany
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjczycy zachowają obywatelstwo UE? Dziś rozmowy w Brukseli


Gorące Tematy