Zaloguj się Załóż konto

Wielka Brytania zatrzymuje na granicy obywateli UE, mimo że mają status osoby osiedlonej

Źle przeszkoleni pracownicy służby granicznej oraz brak dokumentów potwierdzających status osoby osiedlonej są przyczynami aroganckiego traktowania obywateli Unii Europejskiej na brytyjskich granicach.

Źle przeszkoleni pracownicy służby granicznej oraz brak dokumentów potwierdzających status osoby osiedlonej są przyczynami aroganckiego traktowania obywateli Unii Europejskiej na brytyjskich granicach.

Sprawę opisuje brytyjski dziennik The Guardian, który przedstawił kilka przypadków osób mających status osoby osiedlonej, którym odmówiono prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii.


Według dziennika jest to złamaniem prawa — umowy zawartej między Londynem a Brukselą oraz brytyjskich regulacji.  

Niektórzy obywatele UE porównali sposób, w jaki byli traktowani po przyjeździe do Wielkiej Brytanii jak w  „państwo wroga”.

Pracownik hiszpańskich linii lotniczych powiedział, że został zatrzymany na lotnisku Gatwick przez 45 minut.

Jego paszport nie był powiązany ze statusem osoby osiedlonej, ponieważ do złożenia aplikacji użył dowodu osobistego. Powiedziano mu, że dowody osobiste nie są już akceptowane na granicy i aby dostać się do Wielkiej Brytanii, musiał okazać identyfikator linii lotniczej i harmonogram pracy.


„Ze względu na moją pracę latałem do wielu miejsc i przechodziłem przez kontrole graniczne w różnych krajach. Tu czułem, że wylądowałem w jakimś państwie wroga”. – powiedział.

Inny obywatel Niemiec został zatrzymany na lotnisku Heathrow, mimo że posiadał dowód osiedlenia się w Wielkiej Brytanii i oczekiwał na brytyjski paszport. Wolfgang ma w Londynie firmę i nieruchomość. 

Jak powiedział, płaci w Wielkiej Brytanii duży podatek, nigdy nie korzystał ze służby zdrowia, działa na rzecz gospodarki.

Według niego rząd Wielkiej Brytanii powinien wydać obywatelom UE kartę pobytu, którą można by było pokazać pracodawcom, landlordom lub funkcjonariuszom granicznym.


Hilary Benn z Partii Pracy wyraził zaniepokojenie tym, że ​​4,9 mln obywateli UE, którym przyznano już status osiedleńca, może mieć problemy podczas powrotu do Wielkiej Brytanii.

 „To niepokojące, że słyszy się o tych incydentach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musi upewnić się, że wszyscy pracownicy Straży Granicznej są w pełni przeszkoleni w zakresie stosowania nowych zasad” -  powiedział Benn.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania będzie pobierać opłaty za wizytę od obywateli UE
 Czytaj następny artykuł:
Boże Narodzenie w maju? Pub w brytyjskim miasteczku "kusi" klientów świątecznymi dekoracjami sprzed lockdownu