Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Obniżenie podatku VAT w UK do 15%. Taką opcję rozważa Liz Truss

Według doniesień brytyjskich mediów Liz Truss rozważa opcję „nuklearną”, która może spowodować obniżenie podatku VAT z 20% do 15%.

Źródło, na które powołuje się Sky News, powiedziało, że Truss „rozważa opcje pomocy ludziom, ale byłoby niewłaściwe, gdyby ogłaszała swoje plany, zanim zostanie wybrana na stanowisko premiera”.


Szacunki sugerują, że taka obniżka podatku VAT zaoszczędziłaby przeciętnemu gospodarstwu domowemu ponad 1300 funtów rocznie.

Według Institute for Fiscal Studies kosztowałoby to też podatników 3,2 miliarda funtów miesięcznie lub 38 miliardów funtów rocznie.

Obniżka podatku VAT – która byłaby największa w historii, gdyby została wdrożona – jest jedną z serii możliwych strategii opracowywanych przez Ministerstwo Skarbu, wzorowanych na reakcji Gordona Browna na kryzys gospodarczy w 2008 r.

Zespół Rishi Sunaka skrytykował plan jako kosztowny i „niesamowicie regresywny”.


Liz Truss i Rishi Sunak są pod rosnącą presją, aby powiedzieć, jak pomogą milionom Brytyjczyków zmagających się z rekordowymi cenami energii i inflacją.

Konserwatywny poseł Simon Hart, który wspiera byłego ministra finansów w wyścigu o przywództwo, powiedział Sky News, że każdy plan radzenia sobie z kosztami życia w kryzysie musi być „poważny, niedrogi i ukierunkowany”.

Bronił też Sunaka za to, że nie zadeklarował „dokładnie”, ile przeznaczy na pomoc, twierdząc, że byłoby to „nieodpowiedzialne”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
„Putin to uwielbia” - Johnson obwinia Rosję o kryzys rosnących kosztów utrzymania
 Czytaj następny artykuł:
Nawet osoby zarabiające 45 000 GBP, mogą mieć problem z opłaceniem rachunków za energie w UK