Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pogrzeb królowej Elżbiety II — co się dzisiaj wydarzy

Królowa Elżbieta II zostanie dziś pochowana obok ukochanego męża, po dniu pełnym historycznego i osobistego znaczenia.

Dziesiątki tysięcy ludzi przyjechało do Londynu i Windsoru na państwowe nabożeństwa pogrzebowe, które będą oglądane w telewizji przez miliony osób na całym świecie.

Co się dzisiaj wydarzy?

8 rano otwarcie Opactwa Westminsterskiego

Drzwi Opactwa Westminsterskiego otworzyły się i pierwsi goście zaczęli zajmować swoje miejsca.

Wśród 2000 gości znajdzie się łącznie 500 zagranicznych dygnitarzy, w tym politycy, urzędnicy państwowi, niektóre gwiazdy i wielu „zwykłych” członków społeczeństwa.


10.35 Trumna królowej opuści Westminster Hall.

W procesji weźmie udział w sumie około 6000 przedstawicieli wszystkich trzech służb zbrojnych, a 98 marynarzy Royal Navy będzie ciągnąć 123-letnią lawetę, która przewiezie trumnę królowej do Opactwa Westminsterskiego.

Jest to zgodne z tradycją ustanowioną na pogrzebie królowej Wiktorii w 1901 roku, kiedy konie wpadły w panikę, a grupa marynarzy musiała ciągnąć powóz ulicami Windsoru.


Za trumną królowej będzie kroczył król i jego rodzeństwo oraz wnukowie królowej.

Za nimi pójdą zięć królowej, wiceadmirał, sir Tim Laurence, jej kuzyn, książę Gloucester i jej siostrzeniec, hrabia Snowdon.

10.52 Procesja przybędzie do opactwa.

Procesja, prowadzona przez Pipes & Drums of Scottish and Irish Regiments, Brygadę Gurkhas oraz Royal Air Force i licząca 200 muzyków, przybędzie o godzinie 10.52, a trumna zostanie przeniesiona do opactwa na nabożeństwo.

11:00 Rozpocznie się pogrzeb.

Równo o 11 rozpocznie się ceremonia prowadzona przez dziekana Westminsteru Davida Hoyle'a, w której znajdują się odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

11.55 Zakończenie pogrzebu i dwie minuty ciszy.

Pod koniec ceremonii zabrzmi The Last Post, po którym o 12:00 nastąpi dwuminutowa cisza w opactwie i całej Wielkiej Brytanii. Zabrzmi też hymn narodowy.

12.15 Procesja do Wellington Arch

Trumna zostanie wyniesiona z opactwa i zwrócona do State Gun Carriage na kolejną procesję do Wellington Arch.

Król i Członkowie Rodziny Królewskiej ponownie pójdą za Jej Wysokością. Królowa Małżonka, księżna Walii, księżna Sussex i hrabina Wessex pojadą samochodem.


W procesji wezmą udział oddziały Sił Zbrojnych Armed Forces of the Commonwealth.

Przez cały czas trwania procesji co minutę będą wystrzeliwane salwy w Hyde Parku przez oddziały Królewskiego Oddziału, Królewskiej Artylerii Konnej.

Będzie też bił Big Ben, ale z wyciszeniem, aby uspokoić ton dzwonu.

13.00 Procesja przybędzie do Wellington Arch.

W Wellington Arch trumna zostanie przetransportowana z lawety do karawanu, aby pojechać do Windsoru.

Gdy procesja się zakończy, oddane zostaną salwy i zagrany zostanie hymn narodowy.

Król i członkowie rodziny królewskiej wyjadą do Windsoru.

15.06 trumna z ciałem królowej przybędzie do Windsoru.

Karawan przybędzie do Shaw Farm Gate na Albert Road w Windsor i dołączy do procesji, która zostanie sformowana na miejscu.

Przejdzie ona wzdłuż Long Walk do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

16:00: Rozpocznie się nabożeństwo.

Około 800 osób, w tym członkowie personelu Domu Królowej i posiadłości Windsor, weźmie udział w nabożeństwie.

Nabożeństwo poprowadzi Dziekan Windsoru, z modlitwami odmówionymi przez rektora Sandringham, pastora Crathie Kirk i kapelana Windsor Great Park.


Królewskie insygnia władzy, m.in. inkrustowana ponad 3 tys. kamieni szlachetnych brytyjska korona państwowa, zostaną zdjęte z trumny i ułożone na ołtarzu przed ostatnim hymnem.

Pod koniec ostatniego hymnu król umieści na trumnie barwy Gwardii Grenadierów. W tym samym czasie Lord Szambelan „złamie” symbole swojego urzędu i umieścić je na wieku trumny.

Podczas opuszczania trumny do krypty dziekan Windsoru odmówi psalm. Wówczas zostaną także odczytane wszystkie tytuły Jej Królewskiej Mości. Następnie na dudach odegrany zostanie tradycyjny lament. Arcybiskup Canterbury odmówi po nim błogosławieństwo, które zakończy słowami „Boże chroń Króla”.

19.30: Królowa zostanie pochowana.

Królowa zostanie następnie prywatnie pochowana w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowano jej matkę i ojca oraz gdzie przechowywane są prochy jej siostry, księżniczki Małgorzaty.

Zobacz też:


Kiedy książę Filip zmarł, został tymczasowo pochowany w Królewskiej Krypcie w kaplicy św. Jerzego, ale teraz zostanie przeniesiony do kaplicy pamiątkowej, aby dołączyć do Królowej, gdzie spoczną razem.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ponad 250 000 osób zobaczyło trumnę Elżbiety II w UK
 Czytaj następny artykuł:
Eksperci zdradzili tajemnicę trumny królowej Elżbiety II