Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjczycy tracą 11 000 funtów rocznie z powodu stagnacji płac

Według badań udostępnionych przez Panoramę BBC, piętnaście lat stagnacji płac sprawiło, że brytyjscy pracownicy są w gorszej sytuacji finansowej o 11 000 funtów rocznie.

Dane pochodzą od think tanku Resolution Foundation, który koncentruje się na gospodarstwach domowych o niskich i średnich dochodach.

Stwierdzono również, że typowe dochody gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii spadły więcej niż w Niemczech.


W 2008 roku różnica wynosiła ponad 500 funtów rocznie, teraz wynosi 4000 funtów.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że brytyjska gospodarka jest bardziej odporna, niż prognozowało wielu ekspertów.

W swoim przemówieniu podczas ogłoszenia budżetu w zeszłym tygodniu minister finansów Jeremy Hunt przyznał, że nadal istnieje ogromna presja na finanse ludzi.

W ostatnich miesiącach płace nie nadążały za rosnącymi kosztami utrzymania, co oznacza, że ​​miliony Brytyjczyków doświadczyły obniżki realnych płac.

Jednak według ekspertów z Resolution Foundation problemy dotyczące dochodów sięgają znacznie dalej.


Think tank obliczył, że ​​gdyby płace nadal rosły, tak jak przed krachem finansowym w 2008 roku, przeciętny pracownik zarabiałby 11 000 funtów rocznie więcej niż obecnie, biorąc pod uwagę rosnące ceny.

Natomiast ankieta Ipsos przeprowadzona wśród ponad 6000 dorosłych sugeruje, że dwie trzecie z nich uważa, że ​​gospodarka pogorszy się w nadchodzącym roku.

Minister finansów Jeremy Hunt, ogłaszając budżet, powiedział, że inflacja, która jest miarą wzrostu cen w czasie „niszczy wartość ciężko zarobionych wynagrodzeń”.

Rząd argumentuje, że problemy związane z gorszym standardem życia to efekt rosnących cen, do których przyczyniła się wojna na Ukrainie i spuścizna po pandemii Covid-19.

Jednak według ekspertów korzenie kryzysu związanego z kosztami życia sięgają dużo głębiej.


W rzeczywistości tak zwane „realne wynagrodzenia” nie odnotowały stałego wzrostu od 15 lat.

Stagnacja płac w Wielkiej Brytanii oznacza też, że kraj nie nadąża za swoimi sąsiadami, co pokazuje porównanie typowych dochodów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech przeprowadzone przez Resolution Foundation.

Torsten Bell, dyrektor naczelny Resolution Foundation, powiedział, że stagnacja płac w ciągu ostatnich 15 lat jest „prawie całkowicie bezprecedensowa”.

„Nikt, kto żyje i pracuje w Wielkiej Brytanii, wcześniej nigdy nie widział czegoś takiego”.

„Zdecydowanie nie tak wygląda normalność. Tak wygląda porażka” – dodał.


Ankieta internetowa przeprowadzona przez Ipsos wśród 6189 dorosłych w lutym sugeruje, że jedna na cztery osoby ma problemy z bieżącymi dochodami, a prawie połowa martwi się o swoją sytuację finansową.

Jaki wpływ miał Brexit?

Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej, niezależny rządowy organ nadzorujący, twierdzi, że od czasu głosowania Wielkiej Brytanii za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 r. inwestycje biznesowe w Wielkiej Brytanii „utknęły w martwym punkcie”.

Chociaż wstrząsy, w tym pandemia i wzrost cen energii, zaszkodziły inwestycjom na całym świecie, inwestycje w Wielkiej Brytanii „nadal osiągają gorsze wyniki w porównaniu z innymi krajami G7”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
15-latka śmiertelnie potrącona przez autobus w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Strajki kierowców autobusów w West Midlands