Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjski rząd chce wprowadzić limit cen żywności w supermarketach

Ceny żywności w Wielkiej Brytanii rosną w rekordowym tempie, dlatego w rządzie trwa debata nad wprowadzeniem limitu cen podstawowych produktów żywnościowych w supermarketach.

Dobrowolne porozumienie z głównymi detalistami miałoby przynieść obniżki cen podstawowych artykułów spożywczych, takich jak chleb i mleko, aby pomóc uporać się z rosnącymi kosztami utrzymania.


Ceny żywności wzrosły o 19,1% w ciągu roku do kwietnia – to drugi najwyższy wskaźnik inflacji cen żywości od 45 lat.

Według źródeł z Downing Street, na które powołuje się Daily Telegraph, nie ma planów wprowadzenia obowiązkowego pułapu cenowego, a pomysł ograniczenia lub zamrożenia cen podstawowych produktów żywnościowych dopiero trafił na stół.

Według założeń, supermarkety na zasadzie dobrowolności mogłyby wybierać produkty, których ceny chcą ograniczyć, aby uczestniczyć w inicjatywie.

Pomysł miałby być wzorowany na rozwiązaniu już istniejącym we Francji.


W przypadku Wielkiej Brytanii wprowadzenie go oznaczałby najpoważniejszą próbę regulowania cen od 1972 r.

Istnieją jednak pewne wątpliwości co do wpływu, jaki miałby pułap cenowy, ponieważ program spotkał się z krytyką ze strony sprzedawców detalicznych i posłów opozycji.

Sekretarz Partii Pracy i emerytur Jonathan Ashworth porównał plany do kontroli cen wprowadzonej przez konserwatywnego premiera Edwarda Heatha w latach 70.

Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC) stwierdziło natomiast, że wprowadzenie limitu nie zrobi żadnej różnicy, a tylko może udaremnić wysiłki na rzecz obniżenia inflacji.

BRC, stowarzyszenie branżowe, które działa w imieniu ponad 200 sprzedawców detalicznych, stwierdziło, że rząd powinien bardziej skupić się na ograniczeniu biurokracji, aby zasoby mogły być „skierowane na utrzymanie cen na jak najniższym poziomie”, zamiast na „odtwarzanie kontroli cen w stylu lat 70. ”.


„To nie wpłynie ani trochę na ceny” – powiedział Andrew Opie, dyrektor ds. Żywności i zrównoważonego rozwoju w BRC.

„Wysokie ceny żywności są bezpośrednim skutkiem rosnących kosztów energii, transportu i siły roboczej, a także wyższych cen płaconych producentom żywności i rolnikom”.

„Ponieważ ceny towarów spadają, wiele kosztów przyczyniających się do utrzymywania inflacji na wysokim poziomie wynika teraz z chaosu nowych regulacji pochodzących od rządu” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące mieszkańców UK mają tylko kilka dni na odebranie 400 GBP darmowej gotówki
 Czytaj następny artykuł:
W Wielkiej Brytanii odnotowano najgorętszy dzień w 2013 roku