Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Amazon testuje roboty humanoidalne w magazynach: Czy to początek końca dla pracowników?

Amazon, gigant technologiczny i handlowy, zaczyna testy z użyciem robotów humanoidalnych w swoich magazynach - podaje BBC.

Firma twierdzi, że celem jest „uwolnienie pracowników, aby mogli lepiej służyć klientom”.


Amazon testuje nowego robota o nazwie Digit, który ma ręce i nogi i może poruszać się, chwytać i manipulować przedmiotami w sposób zbliżony do ludzkiego.

Związek zawodowy GMB w Wielkiej Brytanii krytykuje jednak te działania, twierdząc, że Amazon traktuje swoich pracowników jak roboty od lat.

W odpowiedzi na te zarzuty Amazon stwierdził, że jego systemy robotyczne faktycznie pomogły stworzyć „setki tysięcy nowych miejsc pracy”.

Firma podaje, że ma obecnie ponad 750 000 robotów pracujących „kolaboracyjnie” z ludźmi, często wykonując „bardzo monotonne zadania”.

Czy roboty zastąpią ludzi?

Tye Brady, główny technolog w Amazon Robotics, zaprzecza, jakoby magazyny Amazona miały być w pełni zautomatyzowane w przyszłości.

Według niego ludzie są niezastąpieni w procesie realizacji zamówień, zwłaszcza jeśli chodzi o zdolność do myślenia na wyższym poziomie i diagnozowania problemów.

Jak działa Digit?

Zamiast używać kół, Digit chodzi na dwóch nogach i ma ręce, które mogą podnosić i przenosić paczki, pojemniki i zamówienia klientów.


Scott Dresser z Amazon Robotics powiedział, że to pozwala robotowi „radzić sobie ze schodami i innymi przeszkodami w naszych obiektach”.

Amazon podkreśla, że Digit to jeszcze prototyp i testy mają na celu sprawdzenie, czy robot może bezpiecznie współpracować z ludźmi.

Firma zauważa również, że nowe technologie często tworzą nowe miejsca pracy, a nie je eliminują.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pilne ostrzeżenie dotyczące inteligentnych liczników. Zmiany wpłyną na siedem milionów klientów w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna aresztowany w związku z pożarem na parkingu lotniska w Luton, który zniszczył ponad 1400 samochodów