Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne ostrzeżenie dotyczące inteligentnych liczników. Zmiany wpłyną na siedem milionów klientów w Wielkiej Brytanii

Siedem milionów użytkowników inteligentnych liczników energetycznych w Wielkiej Brytanii może zostać dotkniętych znaczącą zmianą.

Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj przez Komitet Obrachunkowy Parlamentu (PAC), miliony inteligentnych liczników mogą wkrótce stać się „bezużyteczne” z powodu wycofania sieci 2G i 3G.


Niektóre inteligentne liczniki działają na kartach SIM, podobnie jak telefony komórkowe, aby łączyć się z sieciami bezprzewodowymi i monitorować zużycie energii w domach.

Do marca 2023 roku zainstalowano już 33 miliony takich liczników. Wiele z nich będzie wymagało wymiany, gdy starsze sieci zostaną wyłączone.

Chociaż większość użytkowników nie musiała płacić za instalację inteligentnych liczników, PAC ostrzega, że może być konieczne poniesienie opłat za ich modernizację. Te koszty mogą być „bardzo znaczące”.


Jeśli twój smart meter działa na starszej sieci, być może będziesz musiał go wymienić lub zaktualizować kartę SIM do nowszej, kompatybilnej z siecią 4G.  

Jednak opcja przejścia na sieć 4G będzie dostępna najwcześniej w 2025 roku, a ostateczny termin na przejście z sieci 3G i 2G to rok 2033.

Nie jest jednak jasne, jak dostawcy energii zorganizują ten proces, w tym czy pokryją koszty modernizacji i instalacji nowych liczników w domach klientów.

W 2016 roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plany instalacji inteligentnych liczników w domach i małych przedsiębiorstwach jako część strategii Net Zero, mającej na celu osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku.


Jednakże w raporcie PAC wezwano do zaktualizowania oceny, czy inteligentne liczniki rzeczywiście przynoszą oczekiwane oszczędności na rachunkach za energię.

Z raportu PAC również wynika, że ​​w marcu 2023 r. trzy miliony inteligentnych liczników w Wielkiej Brytanii, co stanowi prawie jeden na 10, nie działało prawidłowo.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Setki tysięcy pracowników otrzymają dziś podwyżkę płacy minimalnej nawet do 13 GBP na godzinę
 Czytaj następny artykuł:
Amazon testuje roboty humanoidalne w magazynach: Czy to początek końca dla pracowników?