Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Duże zmiany w opłatach Royal Mail: więcej kosztów dla klientów w okresie świątecznym

Royal Mail wprowadził dzisiaj, 20 listopada 2023 roku, znaczące zmiany w swojej strukturze opłat, które mogą wpłynąć na koszty klientów w okresie przedświątecznym.

Od dziś, klienci biznesowi Royal Mail będą musieli płacić dodatkową opłatę w wysokości 5 pensów za listy i 10 pensów za paczki. Ta dodatkowa opłata będzie obowiązywać do 7 stycznia.


Chociaż ta opłata nie będzie bezpośrednio naliczana konsumentom, istnieje obawa, że ostatecznie to oni poniosą te dodatkowe koszty, jeśli firmy zdecydują się podnieść ceny, aby pokryć te wyższe wydatki.

Sarah Coles, analityk finansów osobistych w Hargreaves Lansdown, wcześniej powiedziała The Sun: „Sklepy internetowe muszą radzić sobie ze wzrostem cen z wielu stron, więc mało prawdopodobne jest, aby te dodatkowe opłaty zostały przez nie przejęte. To oznacza, że konsumenci mogą spodziewać się wzrostu kosztów świątecznych zakupów”.

Ta zmiana następuje po wprowadzeniu przez Royal Mail nowej opłaty ekologicznej w wysokości 2 pensów dla klientów biznesowych, która zaczęła obowiązywać od 6 listopada.


Opłata ta ma na celu finansowanie działań Royal Mail na rzecz dekarbonizacji. Dotyczy ona produktów takich jak Royal Mail Tracked 24 i Royal Mail Tracked 48.

Co więcej, od 2 października, Royal Mail ogłosił podwyżkę cen znaczków pierwszej klasy z £1.10 do £1.25.

Andrew Hagger, ekspert finansowy z Moneycomms, stwierdził, że możliwość dodatkowych kosztów to „ostatnia rzecz, której potrzebują już i tak obciążeni konsumenci”.

Royal Mail tłumaczy, że okres świąteczny to dla nich najbardziej pracowity czas w roku i inwestują w dodatkowy personel, więcej pojazdów oraz dodatkowe miejsca sortowania paczek, aby poradzić sobie z prawie dwukrotnie większą ilością przesyłek. „Inni przewoźnicy paczek już stosują podobną opłatę szczytową w okresie świątecznym”, dodaje rzecznik Royal Mail.


Poczta Brytyjska wprowadziła też znaczącą zmianę w dostawach paczek, oferując klientom możliwość wysyłania przesyłek za pośrednictwem DPD i Evri w swoich oddziałach, zamiast tylko przez Royal Mail.

To oznacza, że osoby chcące wysłać paczki rodzinie na święta lub te, które sprzedają ubrania online, teraz mają wybór co do kuriera dostawy.

Nowa usługa zostanie uruchomiona w wybranych oddziałach na czas szczytu dostaw świątecznych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Opóźnienia i odwołania lotów na brytyjskim lotnisku
 Czytaj następny artykuł:
Kiedy supermarkety w UK obniżają ceny? Godziny naklejania żółtych naklejek w Tesco, Aldi, Asda, Sainsbury's i Lidlu