Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Opóźnienia i odwołania lotów na brytyjskim lotnisku

Na lotnisku Heathrow, najbardziej ruchliwym lotnisku w Wielkiej Brytanii, pasażerowie napotykają opóźnienia i odwołania lotów z powodu ograniczeń lotniczych nałożonych w związku z silnymi wiatrami i niedoborem personelu.

Problemy te są wynikiem „nagłego braku personelu” w National Air Traffic Services (Nats), co zmusiło do wprowadzenia ograniczeń lotów dla wszystkich linii lotniczych, dodatkowo pogarszanych przez złe warunki pogodowe.


Pasażerowie na pokładzie lotu z Lizbony w Portugalii byli zmuszeni czekać na pasie startowym przez trzy godziny, zanim w końcu wystartowali do Heathrow.

Inni zgłaszali, że ich samolot krążył wokół lotniska przez godzinę, czekając na możliwość lądowania.

British Airways musiało dokonać pewnych dostosowań w swoim rozkładzie lotów krótkodystansowych i zaoferowało dotkniętym tym pasażerom pełny zwrot kosztów.


Rzecznik Nats wyjaśnił: „Z powodu nagłego braku personelu w wieży i silnych wiatrów w Heathrow, obecnie obowiązują tymczasowe ograniczenia kontroli ruchu lotniczego. Spodziewamy się poprawy sytuacji w ciągu popołudnia. Pracujemy ciężko, aby zminimalizować zakłócenia, ściśle współpracując z lotniskiem Heathrow i liniami lotniczymi. Pasażerowie powinni sprawdzić status swojego lotu u swojej linii lotniczej. Ograniczenia tego rodzaju są stosowane wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przepraszamy za wszelkie niedogodności.”

Lotnisko Heathrow przypisało opóźnienia „silnym wiatrom”, nie wspominając o braku personelu w Nats.


Rzecznik lotniska stwierdził: „Dzisiaj prognozowane są silne wiatry, mogą wystąpić drobne zmiany w dzisiejszym rozkładzie lotów z powodu pogody, ale chcemy zapewnić pasażerów, że nasi pracownicy współpracują ściśle z naszymi partnerami z linii lotniczych i kontroli ruchu lotniczego, aby jak najszybciej bezpiecznie dostarczyć ich do celu podróży”.

Frustrujące opóźnienia i odwołania lotów wywołały falę niezadowolenia wśród pasażerów, którzy wyrażali swoje frustracje w mediach społecznościowych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania wprowadza nowe surowsze zasady w systemie zasiłków. DWP będzie sprawdzać konta co miesiąc
 Czytaj następny artykuł:
Duże zmiany w opłatach Royal Mail: więcej kosztów dla klientów w okresie świątecznym