Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nowe ostrzeżenia pogodowe w Wielkiej Brytanii: Śnieg i lód w wielu regionach

W Wielkiej Brytanii wydano nowe ostrzeżenia pogodowe dotyczące śniegu i lodu, które obejmują północną i południową Szkocję oraz rozciągają się od północnej Anglii aż poniżej Londynu wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 17:00 w piątek do 10:00 w sobotę.


Zgodnie z informacjami Met Office, istnieje ryzyko śniegu i lodu w częściach Wielkiej Brytanii dzisiaj i w nadchodzący weekend.

Nowe żółte ostrzeżenia pogodowe dotyczą śniegu i lodu w północnej Szkocji oraz w częściach południowej Szkocji.

Ostrzeżenia rozciągają się również w dół wschodniego wybrzeża Anglii — od Newcastle-upon-Tyne aż poniżej Londynu — i będą obowiązywać od godziny 17:00 w piątek do 10:00 w sobotę rano.

Zimowe opady śniegu mogą prowadzić do powstawania lodowatych obszarów i pokrywy śnieżnej, ostrzegają meteorolodzy.


Ludzie mogą doznać obrażeń w wyniku poślizgnięć i upadków na oblodzonych powierzchniach, kierowcy mogą napotkać trudne warunki, a usługi transportu publicznego mogą doświadczać opóźnień.

Nowe alerty zostały wydane po trzech wcześniejszych żółtych ostrzeżeniach pogodowych, które obowiązywały do godziny 11:00 tego samego dnia.

W czwartek zimowa pogoda dała o sobie znać i spowodowała częściowe lub całkowite zamknięcie kilkudziesięciu szkół w Kornwalii.

Na drugim końcu Anglii zgłoszono również kilka wypadków drogowych w hrabstwie Durham z powodu śniegu.


Prognozowano rozległe przymrozki na dziś rano, z temperaturami spadającymi do -6°C w południowo-zachodniej Anglii, -8°C w Walii i -10°C w Szkocji. Te mroźne temperatury prawdopodobnie powrócą wieczorem i w sobotę.

Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia Wielkiej Brytanii wydała bursztynowe alerty zdrowotne związane z zimnem w pięciu regionach — East Midlands, West Midlands, North West, North East i Yorkshire and the Humber – obowiązują do 5 grudnia. Istnieją obawy, że pogoda może mieć „znaczący” wpływ na sektor opieki zdrowotnej i społecznej.

Według Met Office Wielka Brytania prawdopodobnie pozostanie w północno-wschodnim przepływie powietrza przez kilka kolejnych dni, co oznacza, że zimno utrzyma się dobrze w przyszłym tygodniu.


National Highways zachęca kierowców do planowania swoich podróży, śledzenia prognoz pogodowych i zachowania szczególnej ostrożności na drogach.

Dale Hipkiss, kierownik sieci narodowej National Highways, powiedział: „Mroźne warunki przynoszą wiele zagrożeń, takich jak śnieg i lód. Proszę podjąć wszelkie możliwe kroki, aby zrozumieć swoją podróż z wyprzedzeniem i poświęcić dodatkowy czas na podróżowanie. Posiadanie zestawu niezbędnych przedmiotów, takich jak latarka i ciepłe ubrania w pojeździe, może być niezbędne”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Zima paraliżuje Wielką Brytanię: Odwołane loty i ostrzeżenia pogodowe
 Czytaj następny artykuł:
Wilko powraca na ulice handlowe Wielkiej Brytanii: dziś otwarcie nowych sklepów