Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne ostrzeżenie dla milionów posiadaczy kart kredytowych w Wielkiej Brytanii

Posiadacze kart kredytowych w Wielkiej Brytanii doświadczają drastycznych podwyżek stóp procentowych, co skłania ekspertów do zalecenia natychmiastowego sprawdzenia swoich kont.

Z ostatnich danych wynika, że niektóre banki podniosły oprocentowanie kart kredytowych o ponad 11 punktów procentowych w ciągu ostatniej dekady, co przynosi dodatkowe obciążenia dla konsumentów.


Znaczące Podwyżki Oprocentowania

Santander i Barclays to dwa przykłady dużych instytucji, które zdecydowały się na podniesienie rocznej stopy procentowej (APR) na kartach kredytowych dla tysięcy swoich klientów.

Santander ogłosił, że oprocentowanie na wielu kartach wzrośnie o pięć punktów procentowych, z maksymalnym limitem do 23,9% dla klientów, którzy obecnie mają niższe stawki.


Z kolei Barclays podnosi swoje APR o maksymalnie 9,9 punktu procentowego.

Według badań przeprowadzonych przez TotallyMoney i Moneycomms dla The Sun reprezentacyjne APR dla kart kredytowych wzrosło znacząco w ciągu ostatniej dekady.

Średnie oprocentowanie, które w kwietniu 2014 roku wynosiło 17,9%, do kwietnia 2024 roku wzrosło do średnio 24,8%.

John Lewis i Sainsbury's Bank to przykłady firm, które znacznie podniosły swoje stawki APR, odpowiednio o 11 i 10 punktów procentowych.


Skutki dla Konsumentów

Podwyżki stóp procentowych oznaczają, że posiadacze kart kredytowych mogą kończyć z wyższymi kosztami obsługi swojego zadłużenia.

Jeśli ktoś jest zadłużony na karcie kredytowej i płaci tylko minimalne miesięczne raty, dodatkowe koszty mogą się szybko skumulować.


Eksperci zalecają poszukiwanie kart kredytowych z ofertami transferu salda o zerowym oprocentowaniu, które pozwalają na przeniesienie zadłużenia na nową kartę bez płacenia odsetek przez ustalony czas.

Lloyds Bank i Barclaycard to tylko niektóre z banków oferujących obecnie takie promocje, z okresami bezodsetkowymi do 28 miesięcy i stosunkowo niskimi opłatami za transfer.

Alastair Douglas, dyrektor generalny TotallyMoney, skomentował sytuację, mówiąc, że banki powoli zwiększały koszty pożyczek dla swoich klientów, nawet przed ostatnimi podwyżkami stóp procentowych Banku Anglii.

„Widzieć, jak twoja stopa procentowa skacze, kiedy stopy Banku Anglii nie zmieniły się przez prawie rok, może wydawać się obraźliwe” - powiedział.


Podwyżki oprocentowania kart kredytowych to ważne przypomnienie dla wszystkich posiadaczy kart, aby regularnie sprawdzali swoje warunki kredytowe i poszukiwali korzystniejszych ofert.

W obliczu rosnących kosztów finansowania zadłużenia, zarządzanie kredytem staje się kluczowym elementem osobistych finansów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące pasażerów zatrzymanych przez kontrolę bezpieczeństwa na głównym lotnisku w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Tragedia w Londynie: Chłopiec zginął w ataku mieczem samurajskim