Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii pozostaną na najwyższym poziomie od 16 lat

W związku z trwającą wysoką inflacją, która obecnie wynosi 3,2% i przekracza cel inflacyjny Banku Anglii na poziomie 2%, oczekuje się, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii pozostaną na rekordowym poziomie, najwyższym od szesnastu lat.

Mimo że ekonomiści spodziewają się, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie podczas najbliższego spotkania Banku w czwartek, większość przewiduje możliwość obniżki stóp procentowych już latem.


Decyzja ta nadchodzi w momencie, gdy Wielka Brytania zmaga się z ekonomicznymi wyzwaniami i zbliżającymi się wyborami ogólnokrajowymi.

Zdrowie ekonomiczne kraju jest obecnie na pierwszym planie, z ekonomicznymi strategiami, które staną się kluczowym punktem debaty politycznej.

Premier Rishi Sunak wyraził przekonanie, że rok 2024 „okaże się rokiem, w którym gospodarka odbije się”, choć wiele gospodarstw domowych nadal odczuwa finansową presję.

Podnoszenie stóp procentowych ma na celu kontrolę inflacji poprzez zwiększenie kosztów pożyczek, co teoretycznie skłania ludzi do ograniczenia wydatków.


To z kolei prowadzi do spadku popytu na towary i łagodzenia wzrostu cen. Jednak jest to działanie balansujące, gdyż wysokie stopy procentowe mogą zaszkodzić gospodarce, hamując inwestycje przedsiębiorstw w produkcję i miejsca pracy.

Laith Khalaf, główny analityk inwestycyjny w AJ Bell, uważa, że „jest prawie na pewno za wcześnie, aby Bank Anglii obniżył stopy procentowe w tej chwili”, zwłaszcza na tle ostrzeżeń Rezerwy Federalnej USA, która sugeruje, że jej stopy procentowe mogą pozostać wysokie.

Jednakże rynki finansowe sugerują, że obniżka stóp procentowych w czerwcu jest „rzutem monetą”, z większymi oczekiwaniami na redukcję w sierpniu.


„Chociaż następny ruch stóp procentowych prawie na pewno będzie w dół, nie należy spodziewać się gwałtownego spadku stóp procentowych,” dodaje Khalaf.

Polityka będzie dostosowywana powoli, a punkt końcowy nie będzie zbliżony do niemal zerowych stóp procentowych z lat 2010.

Zobacz też:


Bank Anglii oczekuje, że inflacja spadnie nieznacznie poniżej celu 2% do lata, a jego gubernator, Andrew Bailey, jest optymistycznie nastawiony do obniżek stóp procentowych.

Zasugerował on, że cel 2% nie musi być osiągnięty przed obniżką stóp — wystarczy, że decydenci polityczni banku będą „przekonani”, że cel zostanie osiągnięty.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Anglia wprowadza prostsze zasady segregacji odpadów. Wszystkie materiały recyklingowe w jednym koszu
 Czytaj następny artykuł:
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii otrzymują niespodziewane zwroty podatkowe sięgające 3000 GBP