Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ważne ostrzeżenie dla podróżnych udających się do Hiszpanii. 170 GBP grzywny za kupowanie podrabianych produktów

Jeśli podczas wakacji za granicą uwielbiasz zwiedzać lokalne sklepy i polować na okazje, musisz być ostrożny w regionie Costa Blanca w południowo-wschodniej Hiszpanii.

Turystom, którzy chcą tam robić zakupy, grożą wysokie grzywny za kupowanie podrabianych produktów.


Zakupy na ulicy mogą kosztować cię więcej, niż myślisz.

Wielu z nas widziało ulicznych sprzedawców oferujących swoje produkty na kocu – czy to zabawki, torby, czy okulary przeciwsłoneczne.

Te „okulary Prada” mogą nie być tym, czym się wydają, ale turyści regularnie kupują od tzw. nielegalnych sprzedawców, znanych lokalnie jako „manteros” lub „top mantas”. (Hiszpańskie słowo „manta” oznacza koc).


Podczas gdy kupowanie podrabianych towarów w Wielkiej Brytanii nie jest nielegalne, w Hiszpanii już tak.

Policja będzie teraz patrolować ulice, a osoby przyłapane na kupowaniu zostaną natychmiast ukarane grzywną w wysokości 200 euro, co stanowi równowartość około 170 funtów i może znacznie uszczuplić budżet wakacyjny.

Burmistrz Torrevieja, jednego z miast w regionie, zaapelował o więcej policjantów latem, aby egzekwować przepisy. Problem ten nie dotyczy tylko regionu Costa Blanca, ale jest powszechny w różnych miejscach w Europie, zarówno w miastach, jak i nadmorskich kurortach.


Wpływ na lokalnych przedsiębiorców

W regionie Costa Blanca nielegalni sprzedawcy wpływają na dochody lokalnych właścicieli sklepów.

Według raportów Daily Mail, przedsiębiorcy w Benalmadenie tracą od 20 do 30% zysków na rzecz nielegalnych sprzedawców.

Kara za zabieranie piasku z plaż Sardynii

W innym miejscu jedno z popularnych nadmorskich miejsc we Włoszech ostrzegło turystów, że mogą zostać ukarani grzywną, ale z innego powodu – za zabieranie piasku z plaży do domu.

W ramach ochrony 2000-kilometrowego wybrzeża Sardynii ogłoszono w zeszłym miesiącu, że odwiedzający plaże mogą ryzykować grzywną w wysokości 3000 euro (2500 funtów), jeśli zostaną złapani na zabieraniu piasku, żwiru lub kamieni.

Zobacz też:


Nie mówimy tu o piasku, który nieuchronnie znajde się w twoich kieszeniach (i wszędzie indziej) po dniu na plaży, ale o osobach, które celowo zabierają piasek, czy to do dekoracji ogrodu, czy jako pamiątkę z wakacji.

Sytuacja z kradzieżą piasku jest tak poważna we Włoszech, że grupa obrońców Sardegna Rubata e Depredata (Sardynia Okradziona i Zdewastowana) szacuje, że w 2021 roku z plaż zniknęło sześć ton piasku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Najtańszy supermarket w Wielkiej Brytanii. Można zaoszczędzić 37 funtów
 Czytaj następny artykuł:
Nowe kontrole graniczne w Wielkiej Brytanii. Eurotunnel wydaje oświadczenie