Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania przygotowuje się na ogromną falę upałów, ale najpierw będą chłodne dni

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii przygotowują się na ogromną falę upałów, która ma nadejść później w tym miesiącu, ale zanim to nastąpi, muszą się zmagać z kilkoma chłodnymi dniami.

Dzisiejszy poranek rozpoczął się „chłodno”, z temperaturami nieprzekraczającymi dwucyfrowych wartości po deszczowej nocy w wielu miejscach.


Według Met Office, miasta w całym kraju, w tym Londyn, Manchester i Newcastle, rozpoczęły dzień z temperaturą wynoszącą 9°C, podczas gdy w Glasgow i Belfaście było to 8°C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do około 15°C.

Podobne warunki będą się utrzymywać przez następne kilka dni ze słońcem i porywistymi opadami deszczu na północy.

Na południu Wielkiej Brytanii będzie sucho, z temperaturami powoli rosnącymi w kierunku weekendu.
Nadchodząca fala upałów
Jednak już 16 czerwca temperatura wzrośnie powyżej 25°C w wielu miejscach dzięki napływającej fali ciepła z Europy.


Według niektórych meteorologów większość regionów w Wielkiej Brytanii będzie się cieszyć temperaturami co najmniej 20°C.

Natomiast w na południu Anglii temperatury sięgną 25°C, choć odczuwalne mogą sięgać 27°C, a nawet 30°C.

Met Office podchodzi ostrożnie do tych prognoz i nie potwierdza czy można spodziewać się fali upałów, jednak prognozuje, że około 18 czerwca temperatury mogą być „nieco powyżej normy”.


Rekordowa temperatura w maju
Met Office ujawniło też, że średnia temperatura w maju 2024 roku wyniosła 13,1°C, bijąc poprzedni rekord z 2008 roku wynoszący 12,1°C.

Rekord został podniesiony przez ponadprzeciętne temperatury w północnej części Wielkiej Brytanii, gdzie średnia temperatura w Szkocji w maju wyniosła 12,3°C, bijąc poprzedni rekord z 2018 roku o 1,6°C.

Anglia i Irlandia Północna również ustanowiły rekord średniej temperatury w maju, podczas gdy Walia wyrównała swój wynik z 2008 roku.


Rzecznik Met Office powiedział: „Chociaż wielu mogło tego nie odczuć z powodu stosunkowo niewielkiej ilości słońca, wstępne dane pokazują, że maj był najcieplejszym miesiącem w naszej serii od 1884 roku”.

„Opady deszczu były również powyżej średniej dla Wielkiej Brytanii, podczas gdy niektóre obszary na południu miały o ponad jedną trzecią więcej deszczu niż przeciętnie. W przeciwieństwie do tego Irlandia Północna i Szkocja były nieco bardziej suche niż zwykle w maju” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair odwołuje prawie 100 lotów i wydaje oświadczenie
 Czytaj następny artykuł:
23,000 kierowców ukaranych grzywnami 30 GBP za wjazd na dwa pasy autobusowe w Birmingham