Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ambasada w Wielkiej Brytanii wydaje ważny komunikat dotyczący paszportów

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii opublikowała istotne informacje dotyczące składania wniosków paszportowych dla dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców.

Procedury różnią się w zależności od sytuacji prawnej i rodzinnej, a dostarczenie odpowiednich dokumentów jest kluczowe dla sprawnego przebiegu procesu.


Poniżej przedstawiamy szczegółowe wytyczne dotyczące wnioskowania o paszporty w różnych sytuacjach rodzinnych.

Jak złożyć wniosek o paszport, jeśli wychowujesz dziecko samotnie?

1. Ojciec dziecka jest nieznany.

W przypadku, gdy samotnie wychowujesz dziecko, a ojciec dziecka jest nieznany, należy dostarczyć polski akt urodzenia dziecka (lub jego kopię).

Jeśli nie masz takich dokumentów, ambasada może samodzielnie zweryfikować te informacje, co jednak może wydłużyć proces składania wniosku o paszport.

2. Drugi rodzic dziecka zmarł.

Jeżeli drugi rodzic dziecka zmarł, musisz przedstawić akt zgonu. W przypadku brytyjskiego aktu zgonu dokument ten musi być oryginalny.

W przypadku polskiego aktu zgonu ambasada sama zweryfikuje tę informację w odpowiednim urzędzie.

3. Rozwód z drugim rodzicem

Jeżeli jesteś po rozwodzie z drugim rodzicem dziecka, jego zgoda na wydanie paszportu może być wciąż wymagana.

Zgoda ta nie jest potrzebna, jeśli sąd pozbawił lub ograniczył prawa rodzicielskie drugiego rodzica. W takim przypadku musisz przedstawić wyrok sądu.

4. Brak kontaktu z drugim rodzicem.

Jeśli nie masz kontaktu z drugim rodzicem, a nie został on pozbawiony praw rodzicielskich, konieczne jest przedstawienie zgody zastępczej z polskiego sądu lub Specific Issue Order z sądu brytyjskiego.

Taka zgoda może być użyta tylko raz. Wszystkie wyroki sądowe muszą być przedstawione w oryginale, a wyroki polskich sądów muszą zawierać klauzulę prawomocności.


Procedury te mają na celu zapewnienie zgodności z przepisami prawnymi oraz ochronę interesów dziecka. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących procesu składania wniosków paszportowych zaleca się odwiedzenie strony internetowej ambasady, lub bezpośredni kontakt z placówką.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Polska w Wielkiej Brytanii.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Rodziny w Wielkiej Brytanii mogą otrzymać dodatkowe 1500 GBP zasiłku na dziecko: nowa propozycja HMRC
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjski supermarket pilnie prosi o zwrot produktów. „Nie jedz ich”