Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tragedia w Kanale La Manche: 12 migrantów, w tym dzieci i kobieta w ciąży, zginęło po zatonięciu łodzi

Fot: Google Map
U wybrzeży Francji, na wodach Kanału La Manche, zginęło 12 osób, w tym sześcioro dzieci i kobieta w ciąży, po zatonięciu łodzi z migrantami – podaje BBC.

Łódź, która 2 września przewoziła kilkadziesiąt osób, zatonęła w pobliżu Cape Gris-Nez, niedaleko Boulogne-sur-Mer.


Francuska straż przybrzeżna poinformowała, że ponad 50 osób zostało uratowanych, a dwie z nich są w stanie krytycznym.

Przeciążona łódź i brak kamizelek ratunkowych

Według śledczych łódź była przeciążona, a jej dno „rozerwało się”. Większość pasażerów nie miała na sobie kamizelek ratunkowych – jedynie mniej niż osiem osób było odpowiednio zabezpieczonych.

Katastrofa ta jest najtragiczniejszym wypadkiem w Kanale La Manche w 2024 roku.

Guirec Le Bras, lokalny prokurator, poinformował, że ofiary pochodzą głównie z Erytrei, choć dokładne narodowości nie zostały jeszcze potwierdzone.


Przed tym incydentem w 2024 roku 30 osób zginęło podczas prób przeprawy przez Kanał La Manche – to największa liczba ofiar od 2021 roku, kiedy zginęło 45 osób, jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Przemyt ludzi – rosnący problem

Władze francuskie, według ministra spraw wewnętrznych Gérald’a Darmanina, powstrzymują około 60% prób przepraw małych łodzi przez kanał.

Niemniej jednak przemytnicy ludzi zwiększają ryzyko, przewożąc nawet do 70 osób na łodziach, które wcześniej mieściły 30-40 pasażerów, co prowadzi do częstszych i bardziej tragicznych w skutkach katastrof.

Jeden z informatorów sugerował dla BBC, że w zdarzenie mógł być zamieszany syryjski przemytnik.


Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Yvette Cooper, opisała ten incydent jako „przerażający i głęboko tragiczny”.

Podkreśliła, że „gangi, które prowadzą ten nieludzki handel ludźmi, pakują coraz więcej osób na coraz mniej bezpieczne pontony, wypuszczając je na Kanał La Manche nawet w bardzo złych warunkach pogodowych”.

Cooper dodała, że rozbicie gangów przemytniczych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa granic jest kluczowe i musi być priorytetem działań.

Potrzeba pilnych działań

Steve Smith, dyrektor generalny organizacji Care4Calais, która wspiera migrantów w regionie Calais, zwrócił uwagę na rosnącą liczbę takich tragedii.

„Te tragedie zdarzają się coraz częściej. Każdy polityk, po obu stronach Kanału, musi zadać sobie pytanie: ile jeszcze osób musi stracić życie, zanim powstrzymamy te możliwe do uniknięcia katastrofy?” - powiedział


Wielu polityków i organizacji międzynarodowych apeluje o zawarcie traktatu migracyjnego pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, który miałby na celu ograniczenie przepraw niebezpiecznymi łodziami.

Choć podejmowane są działania mające na celu zwalczanie gangów przemytniczych, tragedie takie jak ta pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby zakończyć ten nieludzki proceder.

Kontekst globalnej migracji

Kanał La Manche stał się jedną z najbardziej niebezpiecznych tras migracyjnych w Europie.

Od 2018 roku ponad 135 000 osób próbowało przekroczyć ten wąski pas wodny, a liczba ta stale rośnie.

W samym 2024 roku ponad 21 000 osób podjęło próbę przeprawy przez kanał, co pokazuje skalę problemu i wyzwanie dla władz w ograniczeniu tych tragicznych zdarzeń.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Lidl wprowadza ogromną zmianę – Brytyjczycy oburzeni nową ofertą
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjskie linie lotnicze ogłaszają nowe loty z Birmingham