Zaloguj się Załóż konto

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla podróżnych. 10 GBP opłaty dla obywateli UE

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla podróżnych. 10 GBP opłaty dla obywateli UE Od przyszłego roku obywatele Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych będą zobowiązani do złożenia wniosku o cyfrowe pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Od przyszłego roku obywatele Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych będą zobowiązani do złożenia wniosku o cyfrowe pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii.

Jest to część szeroko zakrojonych zmian mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic, jak wynika z rządowych dokumentów opublikowanych we wtorek.


Zgodnie z nowymi zasadami, wszyscy odwiedzający Wielką Brytanię, którzy nie muszą posiadać wizy, będą musieli ubiegać się o elektroniczne pozwolenie na podróż (ETA).

ETA, wzorowana na amerykańskim programie Esta, kosztuje £10, pozwala na wielokrotne podróże i jest ważna przez dwa lata lub do momentu wygaśnięcia paszportu posiadacza.

Stopniowe wdrażanie programu

Program ETA jest wprowadzany stopniowo. W pierwszej fazie pilotażowej obejmował obywateli siedmiu krajów Bliskiego Wschodu: Kataru, Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Jordanii.

Od 8 stycznia 2025 r. program obejmie obywateli ponad 40 krajów, w tym USA, Australii, Japonii, Izraela i Hongkongu.

Natomiast od 2 kwietnia 2025 r. system rozszerzy się na obywateli Unii Europejskiej, z wyjątkiem obywateli Irlandii, którzy będą zwolnieni z tego obowiązku.

Osoby, które obecnie muszą posiadać wizę, nadal będą musiały ją uzyskać, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.

Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa

Seema Malhotra, minister ds. migracji i obywatelstwa, skomentowała: „Globalne rozszerzenie programu ETA świadczy o naszym zaangażowaniu w poprawę bezpieczeństwa dzięki nowoczesnym technologiom i budowie nowoczesnego systemu imigracyjnego”.

Program ETA obejmuje również pasażerów transferowych, którzy zmieniają loty na lotniskach w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli nie wchodzą na teren kraju.

Obawy branży lotniczej

Lotnisko Heathrow, największy port lotniczy w Wielkiej Brytanii, zwróciło uwagę na negatywne skutki programu ETA.

Zgłoszono, że od momentu jego wprowadzenia w 2023 r. dla obywateli siedmiu krajów Bliskiego Wschodu, lotnisko straciło 90 000 pasażerów transferowych.

Przedstawiciele Heathrow wyrazili obawy, że program osłabia konkurencyjność lotniska jako międzynarodowego węzła przesiadkowego.

Władze lotniska zaapelowały do rządu o ponowne rozważenie włączenia pasażerów tranzytowych, którzy nie opuszczają strefy tranzytowej lotnisk.

Konsekwencje Brexitu i nowe przepisy

Od czasu Brexitu podróże pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską wiążą się z większymi formalnościami granicznymi.

Zniknęła możliwość bezproblemowego przekraczania granic, a kontrole paszportowe stały się bardziej rygorystyczne.

Skutki tych zmian są odczuwalne na trasach takich jak Eurostar oraz w portach kanałowych, gdzie występują okresowe zakłócenia.

Ponadto obywatele Wielkiej Brytanii zostaną objęci nowymi przepisami dotyczącymi kontroli biometrycznych na granicach Unii Europejskiej, które mają zostać wprowadzone w listopadzie.

Unia Europejska planuje również wdrożyć własny program zwolnień wizowych, podobny do brytyjskiego ETA, który ma zostać uruchomiony w 2025 roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair uruchamia ogromną wyprzedaż biletów. Loty już od 15 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna dźgnięty nożem w Erdington – trafił do szpitala w ciężkim stanie