Zaloguj się Załóż konto

Spalanie odpadów najbrudniejszą formą produkcji energii w Wielkiej Brytanii

Spalanie odpadów w Wielkiej Brytanii stało się najbardziej emisyjnym sposobem produkcji energii w kraju, wynika z analizy przeprowadzonej przez BBC.

Spalanie odpadów w Wielkiej Brytanii stało się najbardziej emisyjnym sposobem produkcji energii w kraju, wynika z analizy przeprowadzonej przez BBC.

Około połowa odpadów komunalnych, w tym znaczna ilość plastiku, trafia teraz do spalarni.


Naukowcy ostrzegają, że taka praktyka jest katastrofalna dla klimatu, a część ekspertów apeluje o wprowadzenie zakazu budowy nowych spalarni.

Rosnący problem emisji z odpadów

Przemiana odpadów w energię była początkowo promowana jako „zielona” alternatywa dla składowania ich na wysypiskach.

Jednak analiza BBC, oparta na danych z pięciu lat, wykazała, że spalanie odpadów generuje tyle samo gazów cieplarnianych na jednostkę energii, co spalanie węgla.

Rządowy podatek od składowania odpadów na wysypiskach sprawił, że wiele lokalnych samorządów zaczęło inwestować w spalarnie, aby uniknąć wysokich kosztów związanych z wysypiskami. Obecnie w Anglii funkcjonuje 52 takich zakładów.

Plastik jako główny winowajca

Chociaż spalanie odpadów organicznych, takich jak żywność, generuje stosunkowo niski poziom emisji, to spalanie plastiku – będącego pochodną paliw kopalnych – wiąże się z dużą ilością dwutlenku węgla.

Dane rządowe wskazują, że spalanie plastiku generuje 175 razy więcej CO₂ niż składowanie go na wysypisku.

Mimo licznych głosów krytyki i zakazu budowy nowych spalarni w Walii i Szkocji, w zeszłym miesiącu zatwierdzono budowę nowej instalacji o wartości 150 milionów funtów w Dorset.


Decyzja ta wywołała sprzeciw lokalnych władz, które obawiają się, że nowa spalarnia utrudni im osiągnięcie celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Wiele brytyjskich samorządów zawarło długoletnie umowy, w których zobowiązują się dostarczać minimalną ilość odpadów do spalarni.

Niektóre z tych kontraktów, warte około 30 miliardów funtów, uniemożliwiają gminom poszukiwanie bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak recykling, ponieważ grożą im kary za niewywiązanie się z umów.


Krytycy obecnej polityki, w tym profesor Ian Williams z Uniwersytetu Southampton, podkreślają, że dalsze inwestycje w spalarnie są sprzeczne z dążeniem Wielkiej Brytanii do neutralności klimatycznej.

Obecnie tylko cztery z 58 działających spalarni mają plany wychwytywania emisji, a eksperci wskazują, że istnieje potrzeba zwiększenia nacisku na technologie obiegu zamkniętego oraz recykling.

Zgodnie z zaleceniami Komitetu ds. Zmian Klimatycznych, dalsza ekspansja spalarni powinna być ograniczona do przypadków, gdzie stosuje się technologie wychwytywania dwutlenku węgla.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania zapowiada kontrowersyjne plany. Bezrobotni będą otrzymywać zastrzyki odchudzające, by wrócili do pracy
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair wydaje pilne ostrzeżenie dla wszystkich podróżujących samolotem w tym tygodniu