Wiadomości
Wielka Brytania zmaga się z trzecią falą upałów w tym roku — czy to już „nowa norma” dla brytyjskiego lata?
Fale upałów w Wielkiej Brytanii nie są już rzadkością — tegoroczna seria rekordów pokazuje, jak szybko zmienia się klimat na Wyspach.
Tegoroczna wiosna była najcieplejsza i najbardziej słoneczna w historii pomiarów w UK. Zaraz po niej czerwiec 2025 zapisał się jako najgorętszy miesiąc w historii Anglii.
Teraz, zanim jeszcze dotarliśmy do połowy lipca, kraj zmaga się już z trzecią falą upałów.
Choć wielu może zadawać sobie pytanie, czy to „zwykłe lato” czy efekt zmian klimatycznych, naukowcy nie mają wątpliwości.
Według Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) „jest jednoznaczne, że działalność człowieka ogrzała atmosferę, oceany i lądy”. Wraz z rosnącymi temperaturami gwałtownie wzrasta też ryzyko występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym fal upałów.
Rekordowe temperatury już od wiosny
Mapa temperatur opublikowana przez Met Office pokazuje, że wiosną 2025 roku średnia temperatura w Wielkiej Brytanii była aż o 1,4°C wyższa od wieloletniej normy.Początek lata kontynuuje ten trend — od czerwca w wielu regionach odnotowywane są kolejne rekordy ciepła.
Najwyższą temperaturę tego roku, 35,8°C, zmierzono 1 lipca w Faversham w hrabstwie Kent.
Choć to wciąż mniej niż rekord wszech czasów z lipca 2022 roku, kiedy po raz pierwszy w historii Wielka Brytania przekroczyła 40°C, obecny wzorzec wyraźnie pokazuje, że dni ekstremalnego upału stają się coraz częstsze.
Dlaczego jest tak gorąco?
Od czasów rewolucji przemysłowej średnia globalna temperatura wzrosła już o ponad 1,3°C.Chociaż może się wydawać, że to niewielka zmiana, naukowcy podkreślają, że skutki są ogromne.
Profesor Ed Hawkins z University of Reading zwraca uwagę, że „1°C globalnego ocieplenia nie oznacza, że fale upałów są cieplejsze tylko o 1°C — w wielu częściach Wielkiej Brytanii oznacza to, że upały są już o 3-4°C wyższe”.
Większość nadmiaru energii cieplnej jest magazynowana w oceanach, które pochłaniają ponad 90% ciepła uwięzionego przez gazy cieplarniane.
Choć oceany stabilizują klimat, ich zdolność do regulowania temperatury może być zagrożona, ponieważ morskie fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze.
Rola El Niño i La Niña
W przeszłości okresy wyjątkowych upałów były częściowo związane z występowaniem zjawiska El Niño, które podnosi globalną temperaturę o około 0,1°C.Jednak według naukowców z NOAA, obecnie wpływ El Niño i La Niña nie dorównuje już efektom globalnego ocieplenia.
Zobacz też:
Co więcej, globalna średnia temperatura w ostatnich latach z La Niña była wyższa niż w latach z El Niño kilkadziesiąt lat temu.
Obecnie przeżywamy neutralną fazę (między El Niño a La Niña), co potwierdza, że za obecne rekordy w większym stopniu odpowiadają zmiany klimatyczne, a nie naturalne cykle oceaniczne.
Porównanie do historycznej fali upałów z 1976 roku
Wielu Brytyjczyków pamięta słynne lato 1976 roku, które wciąż trzyma rekord najdłuższej fali upałów w historii — aż 16 dni z rzędu. To wtedy w Southampton odnotowano najwyższą czerwcową temperaturę: 35,6°C.Jednak dane wskazują, że czerwiec 2025 roku był cieplejszy, jeśli weźmiemy pod uwagę średnie temperatury.
Co więcej, lato 1976 roku było wyjątkowym wydarzeniem w chłodniejszej dekadzie i obejmowało mniejszy obszar geograficzny niż dzisiejsze fale upałów. W obliczu zmian klimatu to, co kiedyś było rzadkością, staje się obecnie coraz bardziej typowe.
Co nas czeka w dalszej części lata?
Obecna fala upałów ma się utrzymać co najmniej do początku przyszłego tygodnia, choć od poniedziałku i wtorku spodziewane są nieco chłodniejsze i bardziej niestabilne warunki, zwłaszcza na północy kraju.W drugiej połowie tygodnia wysokie ciśnienie może ponownie przynieść powrót gorącej, suchej pogody.
Prognozy długoterminowe wskazują, że temperatury w większości kraju pozostaną powyżej średniej przynajmniej do końca lipca, szczególnie na południowym wschodzie.
Pod koniec lipca i na początku sierpnia możliwe jest krótkotrwałe ochłodzenie, ale nie będzie ono trwałe.
Według Met Office „gorące okresy będą coraz częstsze w przyszłości, zwłaszcza na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii. Temperatury mają wzrosnąć we wszystkich porach roku, ale najbardziej odczuwalne zmiany będą latem”.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania tnie benefity. Setki tysięcy osób straciły wypłaty z DWP
Pilne: autostrada M42 w pobliżu lotniska w Wielkiej Brytanii całkowicie …
Anglia wprowadza zakaz używania węży ogrodowych dla milionów osób – kary…
Najgorsza autostrada w Anglii — kierowcy tracą cierpliwość przez niekońc…
Gigant energetyczny wypłaci klientom 1,5 mln funtów odszkodowań za błędy…
HMRC wprowadza ogromną zmianę w podatkach w Wielkiej Brytanii: nowe obow…
Ambasada w Wielkiej Brytanii wydaje ważny komunikat dotyczący polskich p…