Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Play Poland Film Festival w Birmingham

Polskie kino jesienią po raz drugi podbijać będzie serca kinomanów w Zjednoczonym Królestwie. Obok starannie wyselekcjonowanych polskich filmów pełnometrażowych z ostatnich lat organizatorzy przygotowali pokazy specjalne oraz jedyne w swoim rodzaju wystawy polskich plakatów filmowych m.in. z okresu socjalizmu. Celebracja polskiego filmu na Wyspach rozpocznie się 28 września w Birmingham pokazem dramatu "Joanna" w reżyserii Feliksa Falka.



Play Poland Film Festival to cykl projekcji filmowych i imprez towarzyszących, który wyróżnia w jesiennym kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Zjednoczonym Królestwie polski koloryt i poparcie wielu renomowanych instytucji kulturalnych. Polish Art Europe, organizacja non-profit, promująca polską kulturę i sztukę na Wyspach Brytyjskich, zadbała o pozyskanie znaczących partnerów i doskonały dobór repertuaru.

Wydarzenia festiwalowe w Zjednoczonym Królestwie zainauguruje projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu "Joanna" Feliksa Falka (28 września Birmingham, 11 października Edynburg, 25 października Liverpool). To dramatyczna historia kobiety, która w okupowanej przez Niemców Warszawie opiekuje się opuszczoną kilkuletnią Żydówką.

Kolejny obraz festiwalu, który będzie można zobaczyć w Birmingham czwartego, a w Edynburgu 18 października, to "80 milionów" Waldemara Krzystka. Miłośnicy bardziej osobistego kina będą mieli okazję obejrzeć "Lęk wysokości" Bartosza Konopki (12 października Birmingham, 25 października Edynburg, 10 listopada Oxford, 15 listopada Liverpool). Kolejną festiwalową perełką jest "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej (8 listopada, Edynburg), który wzbudził wiele kontrowersji wśród europejskiej widowni. I wreszcie, 18 października w Birmingham, 1 listopada w Edynburgu i 15 listopada w Belfaście będzie można obejrzeć brawurową polsko-amerykańską produkcję "Wygrany", w reżyserii Wiesława Saniewskiego. Nakręcony z rozmachem film opowiada historię utalentowanego amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia, który stracił w życiu wszystko: miłość, uznanie, karierę.

W Glasgow, Edynburgu, Birmingham, Belfaście, Sunderland, Oxfordzie, Liverpoolu, Newcastle i Londynie, jak również w kanadyjskiej Ottawie oraz norweskim Oslo od września będą też mieć miejsce pokazy specjalne, czyli projekcje najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i animacji.

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli także okazję zobaczyć wystawę polskiego plakatu filmowego "Plakat wyobraźni" w ramach której zostaną pokazane afisze z okresu zimniej wojny przygotowane do filmów amerykańskich. O ich wyjątkowości zdecydowało zderzenie szarego polskiego socjalizmu oraz blichtru Hollywood. Sytuacja polityczna i ograniczony dostęp do materiałów dystrybutora sprawiły, że plakaciści mogli polegać tylko na własnej percepcji świata "zza żelaznej kurtyny", co zaowocowało oryginalnym stylem. Wystawa obejmuje ponad 40 plakatów takich twórców, jak m.in. Edward Lutczyn i Henryk Sawka. Plakaty zostały zaprojektowane do filmów takich reżyserskich sław jak Steven Spielberg, Alfred Hitchcock, Clint Eastwood i Francis Coppola.

Więcej informacji na temat programu imprezy, która potrwa do grudnia, miejsc emisji filmów i dostępności biletów można znaleźć w rozbudowanym o interesujące wiadomości filmowe serwisie internetowym festiwalu playpoland.org.uk oraz na fan page’u festiwalu na Facebooku.


Źródło: wp.pl




-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Reforma pomocy społecznej
 Czytaj następny artykuł:
Nowy projekt rządu, zapobiegający samobójstwom