Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair zawiesza niektóre loty do Polski


Ryanair zawiesza niektóre loty do PolskiIrlandzki przewoźnik Ryanair od marca zawiesza niektóre loty do sześciu miast Polski. W sumie linia zlikwiduje 12 połączeń z Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina, Wrocławia - poinformował w piątek PAP rzecznik linii Ryanair Daniel de Carvalho.
Z Gdańska odwołano loty do Bristolu (Anglia), Liverpoolu (Anglia); z Katowic również do Bristolu; z Łodzi do Liverpoolu, Shannon (Irlandia) i East Midlands (Anglia); z Poznania także do East Midlands, ze Szczecina do Bristolu, Birmingham (Anglia), Liverpoolu, Luton (Anglia), z Wrocławia zaś do Bournemouth (Anglia).

Wymienione trasy nie będą dostępne w rozkładzie letnim z powodu wzrostu opłat nawigacyjnych w Polsce, które nastąpiły w 2008 r. Ryanair nie może zaakceptować tych kosztów i jednocześnie oferować najniższych cen" - powiedział w rozmowie z PAP Daniel de Carvalho.

Chodzi o opłaty za pomoc w lądowaniu lub starcie samolotu, jaką od przewoźników pobiera Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Jak wyjaśnił, w 2008 roku PAŻP wprowadził przepisy, "które spowodowały, że opłaty w portach regionalnych wzrosły o 960 proc., w porównaniu z 2007 r., co spowodowało znaczny wzrost kosztów dla przewoźników tam latających".

Agencja tłumaczyła wówczas, że stawki te muszą być równe faktycznym kosztom poniesionym w trakcie usługi doprowadzenia samolotu do wylądowania lub do startu. "Przed 2008 rokiem były one niższe, ale dlatego, że były one subsydiowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze" - argumentowała Agencja.

PAŻP od stycznia br. na lotniskach regionalnych, gdzie zapewnia służby kontroli ruchu lotniczego, obniżył stawki. Wynoszą one teraz 888,71 zł ( w ub.roku było to blisko 950 zł). To jednak nie Ryanaira, który wciąż odnosi się do decyzji o podwyżce z 2008 r.

Rzecznik Ryanair powiedział, że "konsekwencje decyzji PAŻP z 2008 r. doprowadzą do spadku o pół miliona pasażerów przewożonych przez Ryanair do i z Polski w roku bieżącym oraz utratą około 500 miejsc pracy, jak i stratą 55 mln euro przychodu dla polskiej gospodarki".

Źródło: onet.eu
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj następny artykuł:
Gospodarka Wielkiej Brytanii w recesji - to już pewne