Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

St Patrick's Day w Birmingham

St Patrick's Day w BirminghamDzień patrona Zielonej Wyspy, św. Patryka, obchodzony jest w Birmingham od  1996 roku, Są to trzecie na świecie,  pod względem wielkości, obchody  tego święta, większe są tylko w Dublinie i Nowym Yorku . Mieszkańcy Irlandii nie idą tego dnia do pracy, a za to uczestniczą w paradach, noszą się na zielono, piją piwo z dodatkiem zielonego barwnika i uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy.

Obchody dnia świętego Patryka w Birmingham odbędą się już w najbliższą niedzielę 15 marca.

Obchody w Birmingham rozpocznie Parada Święta świętego Patryka, którą uświetnią dekorowane autobusy, różne zespoły taneczne i muzyczne, bębniarze samba i  Dhol  grupy społeczności chińskiej, indyjskiej i polskiej,  wspaniały pokaz widowisk teatralnych, barwnych kostiumów, niesłychanych postaci oraz maszerująca orkiestra, . Tradycyjnie jak co roku parada wyruszy o godzinie  12 i przejdzie od  Camp Hill do Bullringu.

Po paradzie odbędą się darmowe koncerty na Bradford Street. Wystąpią zespoły: The Heathers , The Father Teds, The Destroyers, The Scarlet Harlots,  Neck

Program wydarzenia mozna znalez na stronie: http://www.birmingham.gov.uk/st-patricks.bcc
 
Kim był święty Patryk?

To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Według legendy za jej pomocą święty tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Dlatego też w Dniu św. Patryka koniczynę można spotkać niemalże wszędzie.

Święty Patryk, żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju.

Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii, tym razem mając na celu nauczanie o Bogu. Św. Patryk nie był pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz czy św. Declan. To jednak Patrykowi udało się schrystianizować wyspę.

Ze św. Patrykiem wiąże się również legendę, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób Patryk miał wygnać zło z Irlandii. Irlandczycy przekonują, że ich patron był też wytrawnym piwoszem, ponieważ pastorał, który nosił, przypomina łopatkę do mieszania słodu.



-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Liczna imigracja winą leniwych Brytyjczyków?
 Czytaj następny artykuł:
Nadchodzą fale upałów - plan kryzysowy