Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podwójny council tax dla najuboższych

Najbiedniejsze rodziny z Brum mogą spodziewać się nawet podwojenia wysokości ich council tax. Jest to spowodowane zmniejszeniem rządowych dotacji dla Birmingham.

Dotychczas council tax za najbiedniejszych mieszkańców opłacało miasto, a podatek wynosił średnio £986 rocznie dla nieruchomości typu B. Na początku roku z powodu zmniejszenia rządowych środków, powstała konieczność, by mieszkańcy sami pokrywali część opłat – dokładnie 8,5%, czyli średnio £85. Teraz jednak zabrakło rządowego grantu w wysokości £2,1 miliona i opłaty wzrosną do 20%, czyli około £200 na lata 2014/2015. Rada miasta obawia się, że może to nie być koniec podwyżek.

Nie wszyscy muszą obawiać się podniesienia council tax – za emerytów, rodziny z dziećmi poniżej 6 roku życia oraz rodziny z niepełnosprawnymi i ich opiekunami całość opłat nadal będzie pokrywać miasto.

Jednak nadal około 40 tysięcy domów zostanie dotkniętych podwyżką. Laburzysta Ian Ward wini Coalition Government za zmniejszenie dotacji na benefity socjalne o 10% - a braki w budżecie muszą pokrywać mieszkańcy. Twierdzi, że – jak wykazał National Audit Office – to zwiększyło presję na miejskie finanse i zmusiło miasto do stworzenia własnych planów na wypadek zmniejszenia rządowego finansowania. Dodał też, że radni chcieli chronić najbiedniejszych mieszkańców, ale niestety nie mogli tego zrobić dla wszystkich. Ma również nadzieję, że ludzie zrozumieją, że te trudne decyzje musiały zostać podjęte.

Konserwatyści z opozycji uważają jednak, że rada miasta powinna zachować pełne finansowanie dla dotychczasowych beneficjentów dopłat do council tax. City Council będzie najprawdopodobniej debatować na ten temat dzisiaj, we wtorek.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair obniża opłatę za bagaż nadawany na lotnisku
 Czytaj następny artykuł:
Zobacz gdzie wystawiono najwięcej mandatów za złe parkowanie