Wiadomości
Koniec z zasiłkami dla imigrantów, którzy nie znają języka
Premier David Cameron planuje odebrać zasiłki imigrantom, którzy nie mówią po angielsku. To radykalne posunięcie ma na celu zaoszczędzenie na samych zasiłkach, a także funduszach przeznaczanych co roku na tłumaczenia ustne oraz wydawanie ulotek dotyczących dostępu do zasiłków w wielu różnych językach.

Najnowszy pomysł rządu miał zostać oficjalnie ogłoszony dzisiaj, ale trzeba to było przesunąć ze względu na sprzeczkę premiera z szefem koalicji, Nickiem Cleggiem.
Torysi mają nadzieję, że likwidacja obcojęzycznych wersji dokumentów utrudni imigrantom dostęp do zasiłków – i chodzi tu przede wszystkim o nowoprzybyłych pracowników np. z Bułgarii i Rumunii. Dodatkowo, ma to także zachęcić imigrantów przebywających na terenie UK do nauki języka, a także umożliwić zaoszczędzenie rządowych pieniędzy, które są przeznaczane na tłumaczenia.
Jeden z Konserwatystów, w nawiązaniu do kontrowersyjnego programu Channel 4, powiedział, że czas skończyć z kulturą zasiłkową i życiem na koszt państwa.
Autorem planu skończenia z tłumaczeniem dokumentów za imigrantów jest Iain Duncan Smith, Sekretarz do spraw Pracy i Emerytur. Według Torysów, dla większości wyborców ten plan będzie prostym i rozsądnym pomysłem. Nierozważnie jest wymagać od podatników, żeby płacili za tłumaczenia robione dla osób, które powinny uczyć się czytać i mówić po angielsku. Również Torysta Liam Fox uważa, że inicjatywa jest dobra, ale teraz należy się skupić na tym, by wprowadzić ją ostrożnie i w sprawiedliwy sposób. Jeżeli się to uda, będzie można liczyć na społeczne poparcie.
Ogłoszenie pomysłu zostało przesunięte z powodu kolejnej sprzeczki między koalicjantami. Jeden z polityków zaangażowanych w plan twierdzi, że podczas gdy premier Cameron i Duncan Smith są bardzo podekscytowani projektem, to Liberalni Demokraci mają wątpliwości i obawiają się, że zostaną uznani za anty-imigracyjnych.
Również Laburzysta Keith Vaz nie jest w pełni przekonany do nowego projektu. Twierdzi, że chociaż sam pomysł nie jest zły, to w efekcie może kosztować podatników znacznie więcej niż oszczędności na tłumaczeniach – wielu imigrantów będzie mogło pozwać rząd, jeżeli nie otrzymają należących się im zasiłków tylko dlatego, że nie znają języka.
Obecnie nieznajomość angielskiego nie jest żadnym problemem w otrzymaniu zasiłków. Każde Jobcentre zatrudnia tłumaczy, a rady miasta drukują ulotki w wielu różnych językach. Według najnowszych ustaleń, na tłumaczenia wydaje się 5 milionów funtów rocznie, z czego zdecydowana większość, około 4,5 miliona, pochłaniają tłumaczenia ustne i pomoc telefoniczna. 415 tysięcy £ przeznaczanych jest zaś na tłumaczenia dokumentów.
poniedziałek, 20 stycznia 2014 07:45
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Pilne ostrzeżenie dla Polaków z Wielkiej Brytanii planujących podróż do …
DWP wydaje pilne ostrzeżenie dla 24 milionów mieszkańców Wielkiej Brytan…
Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy. Klienci mogą otrzymać nawet 200…
Bank Anglii wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii —…
17 firm w Wielkiej Brytanii wprowadza czterodniowy tydzień pracy bez utr…
Pilne: Ewakuacja szkół w Birmingham w związku z zagrożeniem bombowym
Najtańsze stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii ujawnione. Ceny paliw znó…