Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W Birmingham rośnie liczba dzieci chorujących na szkarlatynę

W Birmingham potroiła się liczba dzieci chorujących na szkarlatynę. Również w Solihull zachorowalność rośnie.

Szokujące dane sprawiają, że pojawiły się obawy o wybuch epidemii tej choroby. Szkarlatyna objawia się w postaci różowo-czerwonej wyglądającej jak papier ścierny wysypki. Jeśli jest leczona prawidłowo, rzadko, kiedy prowadzi do dalszych komplikacji zdrowotnych.

W ciągu czterech tygodni marca w Birmingham zanotowano 49 przypadków choroby. W ubiegłym roku w analogicznym okresie było ich jedynie 16. Z kolei w Solihull liczba chorych wzrosła z 1 w zeszłym roku do 17 obecnie. Sytuacja jest najpoważniejsza w Dudley, w którym zaobserwowano 53 przypadki – to najwięcej w całym regionie, jednak rok wcześniej w marcu chorowało aż 86 osób.

Ogromny wzrost w Birmingham zanotowano po ostrzeżeniu skierowanym do rodziców wystosowanym przez Public Health England informującym o zwiększającym się zasięgu tej dziecięcej choroby.

Szkarlatyna występuje najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Kiedyś była groźną chorobą, ale teraz zwalcza się ją przy użyciu antybiotyków. Nadal jednak nie wyprodukowano szczepionki przed nią chroniącej. Zajmujący się obserwacją infekcji wywoływanych przez paciorkowce przedstawiciel Public Health England mówi, że gdy u danej osoby zostanie wykryta szkarlatyna powinna ona zostać w domu przynajmniej przez 24 godziny od momentu rozpoczęcia kuracji antybiotykowej, by nie rozprzestrzeniać infekcji.

W 2014 roku w Anglii i Walii zdiagnozowano 15 637 przypadków szkarlatyny. W 2015 było ich już 17 590.

Co to jest szkarlatyna?


Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, (po angielsku scarlet fever, scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię – paciorkowca grupy A.

Źródłem zakażenia jest człowiek chory na zakażenie paciorkowcowe, ozdrowieniec lub nosiciel paciorkowca. Osoba dorosła, która choruje na anginę paciorkowcową, może być źródłem zakażenia dla dziecka. Zakażenie jest przekazywane na drodze kropelkowej. Wrota zakażenia: błony śluzowe gardła, uszkodzona skóra (płonica przyranna, jako nadkażenie).
Pierwsze objawy szkarlatyny to często mocny ból głowy i bardzo złym samopoczuciem, oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Inne objawy szkarlatyny to: bóle brzucha, nudności i wymioty - jak przy zatruciu pokarmowym. Wkrótce pojawia się wysoka gorączka 39-40 st. C i ból gardła. Jest mocno zaczerwienione, czasem z widocznymi nitkowatymi wybroczynami.

Przy szkarlatynie powiększone i przekrwione są migdałki. Często pokrywa je biały nalot. Także język w początkowym okresie szkarlatyny jest pokryty grubym, białoszarym nalotem. Następnie nalot na języku znika, za to uwidaczniają się na nim bardzo zaczerwienione brodawki, przybiera on kolor malinowy. Choć malinowy język uznaje się za jeden z typowych objawów szkarlatyny - dziś nie zawsze występuje. Podczas szkarlatyny wyraźnie powiększone i bolesne są węzły chłonne szyi

Podczas szkarlatyny jednocześnie z gorączką, albo od jednego do trzech dni później, pojawia się wysypka. Wysypka przy szkarlatynie jest bardzo czerwona - szkarłatna i drobna. Przypomina kaszkę lub ukłucia gęstej metalowej szczotki. Wysypka występuje głównie na tułowiu i kończynach, zwłaszcza w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa - w zgięciach rąk i nóg, w pachwinach. Po jakimś czasie od pojawienia się może zlewać się w plamy. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest mocny rumień na twarzy - zaczerwienione są policzki i czoło. Natomiast w strefie środkowej, w trójkącie wyznaczanym przez nos i kąciki ust - skóra pozostaje normalnego koloru.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Klub nocny Beorma stracił licencję
 Czytaj następny artykuł:
Dwóch kierowców pobitych przez Erytrejczyków w okolicach Calais