Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

520 osób rocznie umiera z powodu złej jakości powietrza w Birmingham

Birmingham jest wśród szesnastu miast, co do których Unia Europejska wystosowała ostateczne ostrzeżenie związane ze śmiertelnie zanieczyszczonym powietrzem.

Komisja Europejska zwróciła się do brytyjskiego rządu z nakazem szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących czystego powietrza i zwalczania zanieczyszczenia. Ma to na celu ochronę zdrowia mieszkańców. Jeśli władze UK się nie dostosują, czeka ich rozprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Wśród miast wskazanych przez KE oprócz Birmingham są Londyn, Glasgow i Sheffield. Identyczne ostrzeżenia dotyczące wysokiego poziomu dwutlenku azotu wystosowano także w przypadku innych europejskich ośrodków takich, jak Berlin, Barcelona czy Lyon.

Birmingham City Council obecnie opracowuje plany stworzenia Strefy Czystego Powietrza, która ma powstać w 2019 roku. Zgodnie z przepisami emitujące dużo zanieczyszczeń komercyjne pojazdy, czyli autobusy, ciężarówki i taksówki będą płaciły za wjazd do centrum miasta. Jeśli władze nie zaczną kontrolować zanieczyszczeń grozi im ogromna grzywna w wysokości 60 mln funtów.

Według Public Health England zła jakość powietrza w Birmingham jest odpowiedzialna za zgon 520 osób rocznie. Ludzie ci umierają na choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. W całym regionie West Midlands każdego roku z tego powodu umiera aż 1,5 tys. osób.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Rząd zdecydował, że tabletka "dzień po" będzie na receptę
 Czytaj następny artykuł:
Polki zawładną miastem – „Dzień Kobiet” w Walsall