Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nie będzie trzeciego głosowania ws. umowy brexitowej?

Premier Theresa May chce po raz kolejny poddać pod głosowanie w parlamencie projekt umowy regulującej warunki brexitu, ale według spikera Izby Gmin będzie to niemożliwe.

- Drobna zmiana w tekście lub nowa opinia radcy rządu nie sprawia, że umowę - już dwukrotnie odrzuconą przez Izbę Gmin - będzie można po raz kolejny przedstawić pod głosowanie - zadecydował w poniedziałek spiker Izby Gmin, John Bercow.


Powołał się on tym samym na zasadę z 1604 roku, która głosiła, że w czasie jednej sesji parlamentu nie można poddać pod głosowanie odrzuconego już w głosowaniu wniosku.

Pierwsze dwa podejścia do przyjęcia umowy przez Izbę Gmin zakończyły się klęską May -parlamentarzyści odrzucili ją pierwszy raz 15 stycznia.

We wtorek 12 marca Izba Gmin po raz kolejny odrzuciła umowę, która reguluje zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejską.


W środę 13 marca odbyło się głosowanie, w którym Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy

14 marca, większością 211 głosów brytyjski parlament postanowił zwrócić się do Unii z wnioskiem o opóźnienie daty brexitu.

Theresa May chcąc jednak uniknąć chaotycznego brexitu bez porozumienia, jeszcze przed złożeniem wniosku o opóźnienie podejmie kolejną próbę przegłosowania przez parlament umowy o wyjściu z Unii Europejskiej.


Decyzja Spikera stawia jednak Brexit po raz kolejny pod znakiem zapytania.

Komentując decyzje spikera Izby Gmin Nadhim Zahawi, minister ds. dzieci i rodzin w rozmowie z BBC stwierdziła, że jedną z możliwości jest przegłosowanie przez parlamentarzystów wniosku o zignorowanie zasady sprzed ponad 400 lat, na którą powołał się Bercow.

Bardzo możliwe, że wcześniej Brytyjski parlament zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Rasistowski atak na kobietę. Sprawcy myśleli, że jest Polką
 Czytaj następny artykuł:
Testy pierwszych brytyjskich autobusów autonomicznych. Czy w przyszłości kierowcy okażą się zbędni?