Nazwę Smethwick odnotowano w książce Domesday jako Smedeuuich, interpretowaną, jako „osada na równej ziemi ".
Najstarszym budynkiem w Smethwick jest stary kościół, który stoi na rogu Church Road i The Uplands. Został wybudowany w 1732 r., pierwotnie znany, jako "Kaplica Parkes" na cześć Pani Dorothy Parkes, która przekazała pieniądze na kościół i na miejscową szkołę. Smethwick rozwijał się bardzo prężnie. W XVIII wieku wybudowano linie kanału, dzięki której przewożono węgiel i wiele towarów pomiędzy Black Country i Birmingham.
Matthew Boulton i James Watt otworzyli odlewnie Soho Foundry, a w 1802 roku William Murdoch wynalazł oświetlenie gazowe, które zostało zainstalowane w odlewni. Na Smethwick powstawało coraz więcej fabryk, fabryka śrub, wagonów kolejowych, metali, firma Phillips Cycles , niegdyś jeden z największych producentów rowerów na świecie czy fabryka siodełek rowerowych Brooks Saddles. Mitchells & Butlers otworzył browar na Cape Hill w 1879 roku. Jednakże, po spadku sprzedaży i przychodów, amerykański właścicieli Coors zamknął browar w dniu 6 grudnia 2002 roku. Dwa lata później budynki zostały rozebrane i na ich miejsce powstały osiedla domków.
Po II wojnie światowej, Smethwick przyciągnął dużą liczbę imigrantów z krajów Wspólnoty Brytyjskiej, największą grupą etniczną byli Sikhowie z Pendżabu w Indiach. Mniejszości etniczne były początkowo bardzo niepopularne wśród białej brytyjskiej ludności Smethwick. Podczas wyborów powszechnych w 1964 roku można było usłyszeć typowo rasistowskie hasła: „Głosuj na partie pracy, jeśli chcesz mieć sąsiada czarnucha”. 12 lutego 1965 r., czarnoskóry działacz ze Stanów Zjednoczonych, Malcolm X, złożył wizytę w tym regionie, aby przeciwdziałać rasizmowi. Jego kontrowersyjna wypowiedź ukazała się w prasie: „Przyszedłem tutaj, ponieważ jestem zaniepokojony doniesieniami, że kolorowi ludzie w Smethwick są źle traktowani. Słyszałem, że są traktowani jak Żydzi pod rządami Hitlera. Nie będę czekać, aż faszystowski element w Smethwick wybuduje komory gazowe”. Obecnie Smethwick jest zamieszkiwane przez wiele mniejszości etnicznych w tym również Polaków.
W 1960 roku w zachodniej części Smethwick wybudowano duże osiedle "Galton Village" Wyglądało ono jak betonowe więzienie, lokalni mieszkańcy nazywali je „dżunglą betonu”. Osiedle szybko stało się niepopularne i w 1990 roku zostało przebudowane na nowoczesne budynki. Na Smethwick znajduje się wiele domów w zabudowie szeregowej z czerwonej cegły z przełomu wieku XX.