Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Opinie Dzielnice
Najlepiej oceniane     Najczęściej oceniane     Popularne

 
West Bromwich
West Bromwich to miasto położone 8 km na północny zachód od Birmingham. Jest częścią Black Country i jest największym miastem w okręgu Sandwell. Nazwa West Bromwich oznacza "mała wioska na wrzosowisku z krzakiem”. Prawdopodobnie pierwotnie West Bromwich było częścią Handsworth.
 
 
Handsworth
Handsworth jest położony w północno - zachodniej części Birmingham. Nazwa Handsworth pochodzi od saksońskiego właściciela Hondes'a oraz z anglo-saksońskiego słowa „weorthing", które oznaczało gospodarstwo rolne lub posiadłość. Handsworth było częścią Staffordshire do 1911 r., kiedy to zostało wcielone do Birmingham.
 
 
Solihull
Solihull jest częścią aglomeracji West Midlands i znajduje się ok. 14,5 km na południowy wschód od centrum Birmingham.  Jest to największe miasto i ośrodek administracyjny, które tworzy Metropolitan Borough of Solihull. Dawniej część Warwickshire, Solihull jest jednym z najbardziej zamożnych miast w środkowej Anglii.
 
 
Erdington
W czasach saksońskich Erdington było wsią, do 1066 roku należał do posiadłości Edwin, Earl of Mercia. Kingsbury Road i Chester Road były częścią ważnej sieci tras, handlu i przeżycia dla mieszkańców wsi. Erdington bardzo szybko się rozwinął, w połowie XVIII wieku mieszkało tu ponad 700 osób, było 40 gospodarstw rolnych, 96 domków, 2 kuźnie i sklep. Budowa kanału sprzyjała rozwojowi przemysłu a w dziewiętnastym wieku rozwój kolei spowodował wielki przyrost ludności do 9,262 w 1891.
 
 
Sutton Coldfield
Sutton Coldfield to małe miasto, które znajduje się ok. 13 km na północny  wschód od centrum Birmingham.  Miasto jest historycznie połączone z brytyjską rodziną królewską, w latach, kiedy było jeszcze gminą otrzymało tytuł Królewskiego Miasta. W 1974 r., Sutton Coldfield stał się częścią okręgu West Midlands. Obszar Sutton Coldfield obejmuje: Boldmere, Falcon Lodge, Four Oaks, Little Aston, Mere Green, Roughley, Walmley, Wylde Green.
 
 
Acocks Green
Acocks Green jest południową dzielnicą Birmingham. Jej nazwa pochodzi od rodziny Acock, która w 1370 roku wybudowała duży dom w tym okręgu. Dawniej nazwę dzielnicy “Acock’s Green” pisało sie z apostrofem, obecnie jest już to rzadko spotykane.
 
 
Stechford
Historia powstania Stechford jest bardzo nie jasna, nie ma, bowiem nigdzie dokładnych informacji zapisanych na ten temat. Jego najstarsze części znajdują sie wokół Station Road i Flaxleye Farm. Pierwsza wzmianka na temat gospodarstwa rolnego, które mieściło sie przy obecnej 143 Flaxley Road, odnotowano w 1218 roku. Nazwa Stechford pochodzi od słowa Stich lub Stitch, dopływu miejscowej rzeki Cole.
 
 
Sparkhill wzięło swoją nazwę od małego strumienia, który przepływał przez Moseley do rzeki Cole w Small Heath. Jak nazwa wskazuje było to wzniesienie obok strumienia. W średniowieczu Sparkhill był zarządzany przez farmerską rodzinę Sparke. Sparkhill istniał, jako wieś aż do 1880 roku.
 
 
Pierwotnie teren ten należał do Urban District, w 1894 roku, jako gmina miejska włączony został do hrabstwa Staffordshire. W 1907 roku stał się County Borough. W 1966 roku został połączony z dzielnicami Oldbury i Rowley Regis, tworząc nową County Borough of Warley. Ta z kolei wraz z West Bromwich w 1974 roku utworzyła Metropolitan Borough of Sandwell.
 
 
Aston
Aston po raz pierwszy zostało wymienione w Domesday Book w roku 1086 jako "Estone". Była to mała wieś z kościołem, tawerną i młynem. W 1837 roku wybudowano kolej Grand Junction Railway, stacja kolejowa w Aston zostało otwarta dopiero w 1854 roku. Odcinek z Aston do Sutton Coldfield i Lichfield otwarto później, stał się on częścią Cross-City Line. W 1903 roku Aston uzyskało status gminy miejskiej, a w 1911 roku zostało dołączone do Birmingham.
 
 
Edgbaston ma reputację jednej z najbogatszych dzielnic w Birmingham. W XIX wieku, obszar ten był pod kontrolą rodziny Calthorpe Gough, która nie zgadzała się na budowę fabryk i magazynów w tym rejonie. Pomimo, że centralna i południowa części dzielnicy pozostaje pozornie zamożna, są obszary, gdzie znajdują się mieszkania socjalne oraz domy podzielone na mieszkania i wynajmowane lokatorom.
 
 
Northfield jest dzielnicą w południowo-zachodnim Birmingham. Jest to również okręg zarządzany przez własny komitet dzielnicowy. Okręg obejmuje Northfield, Kings Norton, Longbridge i Weoley. Northfield był saksońską osadą w północnym Worcestershire, która w 1086 stała się częścią ziem Williama Fitz-Ansculf, rycerza Norman. W 1900 roku Northfield było wsią, do Birmingham zostało włączone w 1919 roku. Pierwotnie nosiło nazwę Nordfeld. Northfield było znane z fabryki gwoździ oraz dużej liczby młynów na rzeką Rea.
 
 
Kings Heath
Rozwój Kings Heath zasadniczo zaczął się w XVIII wieku. Kings Heath było częścią Royal Manor of Kings Norton. Jak sama nazwa wskazuje, to wrzosowiska oraz las. Kings Heath słynął z handlu drewna i cegły. W XIX wieku wielu bogatych przemysłowców i biznesmenów kupiło gospodarstwa i grunty w Kings Heath
 
 
Small Heath jest zlokalizowane bardzo blisko centrum miasta, wokół A45 i Coventry Road, która stanowi część głównej trasy z Birmingham do Coventry. Duża liczba budynków, głównie domy w zabudowie szeregowej zostały wybudowane pod koniec XIX wieku i w przeciągu kilku dziesięcioleci stały się siedzibą wielu irlandzkich imigrantów. Po zakończeniu II wojny światowej, obszar ten przyciągnął jeszcze więcej imigrantów - głównie z Pakistanu i Indii.
 
 
Moseley
Moseley znajduje się 3 km na południe od centrum miasta. Dzielnica ta słynie przede wszystkim z pubów i restauracji. W okolicy znajduje się również wiele butików i małych sklepików. Na Moseley bardzo często odbywają się jarmarki oraz ryneczki, na których można kupić produkty pochodzące z ekologicznych farm. Bliskość Moseley Park oraz Cannon Hill Park jest wilekim atutem tej dzielnicy.
 
 
Great Barr jest dużym obszarem na granicy z West Bromwich i Walsall. Obszar ten był historycznie włączony do Staffordshire. "Barr" oznacza "wzgórze", nazwa odnosi się do pobliskiego wzniesienia Barr Beacon. Great Barr znajdował się na obszarach wiejskich w południowym Staffordshire, na granicy z Warwickshire. Po pierwszej wojnie światowej rozpoczęto budowę prywatnych i komunalnych mieszkań. Do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, Great Barr był obszarem z domkami willowymi z dobrym dojazdem do West Bromwich, Walsall i Birmingham.
 
 
Perry Barr
Perry Barr leży w północnej części Birmingham. "Perry" oznacza małe i pochodzi od łacińskiego parva, Barr oznacza "wzgórze". Nazwa prawdopodobnie odnosi się do sąsiedniej dzielnicy Great Barr i do najwyższego wzniesienia w okolicy Barr Beacon. W 1874 roku na Perry Barr stworzono instytut w oparciu o model Birmingham i Midland Institute. Perry Barr zostało miejską dzielnicą w Staffordshire w1894 roku, w 1928 roku został włączony do Birmingham, a w 1974 roku stał się częścią West Midlands.
 
 
Birmingham
W latach 50 i 60 centrum Birmingham z biurowcami i drapaczami chmur sprawiało niekorzystne wrażenie i było nazywane "betonową pustynią". Pod koniec XX wieku miasto zostało poważnie przebudowane, co uczyniło z niego nowoczesny ośrodek miejski.

Co niektórzy porównają przemysłowe Birmingham do romantycznej Wenecji ze względu na istniejący tu system kanałów. Jest to zapewne nie lada atrakcja w samym centrum miasta. Można zjeść romantyczną kolacje w jednym z przy kanałowych pubów, udać się w krótki rejs barką lub po prostu przechadzać się chodnikami wzdłuż kanału.
{jumi[*1]}
Nieopodal kanałów znajduję się National Indoor Arena, gdzie nakręcono serial "Gladiatorzy" oraz oceanarium National Sea Life Centre.

W centrum miasta znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić. Nowoczesna Symphony Hall, miejsce, które gości wielu światowych artystów, biblioteka, Museum and Art Gallery, Council House i Town Hall przy Victoria Square oraz zejść w dół New Street, aż do centrum handlowego Bullring.

Bullring Shopping Centre został otwarty w marcu 2001 roku, zbudowany na miejscu dawnego centrum handlowego. Koszt wybudowania i cały projekt wyniósł w sumie £800 milionów, cała powierzchnia budowli to 15 000 aluminiowych dysków. Cały kompleks to 140 sklepy, małe kioski, 3100 miejsc parkingowych, a pracuje tam około 8000 osób.
{jumi[*1]}
Poniżej centrum handlowego znajduję się zabytkowy kościół św. Marcina z XIII wieku, przebudowany w XIX w. Zaraz obok kościoła rozpościera się jeden z większych i sławniejszych marketów, na którym bardzo tanio można zaopatrzyć się w warzywa, owoce i wiele produktów spożywczych.

Nocne życie w centrum miasta to przede wszystkim clubbing, puby i restauracje w pobliżu Broad Street i chińskiej dzielnicy. W centrum miasta znajduje się również kilka kin, kręgielni i kasyna.
{cpmfetch function=randomMedia;rows=3;columns=4;imagelink=highslide;tablestyle=center;source=album=3;}

Zobacz więcej zdjęć

 
 
Yardley jest dzielnicą położoną na wschód od centrum Birmingham. Jest to również rada okręgu, zarządzana przez własną komisję dzielnicową. Główny obszar handlowy na Yardley jest nazwany Yew Tree, na pamiątkę drzewa, które pierwotnie stało na południe od ronda, a następnie podczas prac remontowych zostało przeniesione na skrzyżowanie ronda w centrum Yardley.
 
 
Castle Vale
Castle Vale to osiedle położone blisko Erdington, 9 km na północny wschód od centrum miasta. Obszar ten był pierwotnie znany, jako Berwood od słowa "Bearu", który oznacza "las". W 1900 r. John Dunlop otworzył fabrykę opon na przeciwnej stronie Chester Road, gdzie obecnie znajdują się osiedla Castle Vale. Fabryka stopniowo się powiększała i w ciągu kilkudziesięciu lat stała się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych fabryk opon na świecie.
 
 
1 2