Wiadomości
Polska Ambasada w Londynie o Brexicie
Polska Ambasada w Londynie wydała oświadczenie w spawie wyników referendum o członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Polska Ambasada w Londynie wydała oświadczenie w spawie wyników referendum o członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.Brexit poparło 51,9% głosujących, a 48,1% zagłosowało za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Wynik referendum nie zmienia sytuacji Polaków w UK. Wybór społeczeństwa Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej stanowi wyzwanie dla całego projektu europejskiego. Polska szanuje tę demokratycznie podjętą decyzję. Będziemy dążyć do utrzymania bliskich relacji pomiędzy Unią i Zjednoczonym Królestwem.
Wielka Brytania pozostanie jednym z najważniejszych państw europejskich i najbliższych partnerów politycznych i gospodarczych Polski. Pozostanie również jednym z krajów o największym wpływie na przyszłość i bezpieczeństwo Europy i świata. Jednocześnie Unia Europejska musi pozostać silna i zjednoczona. Nasza przyszłość zależy od jej zdolności do adaptacji do nowej sytuacji.
Przyszła umowa regulująca relacje Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejska będzie miała strategiczne znaczenie dla Polski. Będziemy dążyć do wypracowania zasad współpracy, które będą korzystne dla obu stron. Szczególnie ważne będzie podtrzymanie roli Zjednoczonego Królestwa w gospodarce europejskiej oraz polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Warunkiem dalszej intensywnej współpracy będzie równe traktowanie wszystkich partnerów i zapewnienie odpowiedniej ochrony obywateli Unii Europejskiej, którzy obecnie mieszkają i pracują w Zjednoczonym Królestwie.
Sam rezultat referendum nie zmienia niczego w sytuacji prawnej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Czekają nas teraz negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Do ich zakończenia Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej i będzie zobowiązana do respektowania swoich zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej, w tym dotyczących swobody przepływu osób i pracowników.
Dbałość o prawa Polonii i Polaków zagranicą pozostaje priorytetem rządu Premier Beaty Szydło. Dla sytuacji Polaków po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE znaczenie może mieć zasada ochrony praw nabytych zależna od długości pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Polska będzie dążyć do tego, aby nowe relacje pomiędzy Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem gwarantowały prawa nabyte, zarówno obywateli UE, jak i Wielkiej Brytanii.
piątek, 24 czerwca 2016 13:20
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Gdzie w Anglii spadł już śnieg – i gdzie w UK może pojawić się nawet 25 …
Nadchodzi zima: Meteorolodzy ostrzegają przed śniegiem i lodem w całej W…
Wielka Brytania wprowadza największą reformę świadczeń od dekad
„Mamo, ja umrę” – przerażenie 9-latki z Birmingham po ataku psa na osied…
Wielka Brytania wprowadza przełomową reformę: najemcy zyskają nowe prawa
Limit ochrony pieniędzy na koncie bankowym w Wielkiej Brytanii wrośnie d…
Wielka Brytania będzie musiała płacić do unijnego budżetu w zamian za śc…






