Wiadomości
Unia Europejska chce wycofania żarówek halogenowych
Urzędnicy w Brukseli rozważają wprowadzenie zakazu sprzedaży żarówek halogenowych. Chcą w ten sposób ograniczyć zużycie energii.
Zakaz sprzedaży żarówek halogenowych może wejść w życie już na początku przyszłego roku. Wcześniej Unia Europejska wycofała ze sprzedaży zwykle żarówki tłumacząc to koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Tymczasem halogeny są w Wielkiej Brytanii powszechnie używane, zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Ich brak mógłby spowodować ogromne trudności.
Ekolodzy i brukselscy urzędnicy argumentują, że halogeny wcale nie są bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki i powinny być zastąpione energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi bądź LED-ami.
Jednak te rozwiązania są nawet 15 razy droższe, jako że LED-y nie zawsze współgrają z okablowaniem i urządzeniami, które są podłączane do halogenów, a świetlówkom zajmuje nawet 5 minut, by dojść do pełnej jasności.
Rozmowy na temat zakazu odbędą się w kwietniu i wtedy zostanie podjęta decyzja, czy wprowadzić go już na początku przyszłego roku, czy wstrzymać się z nim do 2018.
poniedziałek, 02 marca 2015 07:12
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania: od dziś ogromne zmiany w podróżach do UE. Co warto wied…
Zmiana czasu na zimowy w Wielkiej Brytanii. Kiedy przestawiamy zegarki w…
Panika na lotnisku w Krakowie. Pasażerowie Ryanair uciekali po zjeżdżaln…
Zatrzymanie w sprawie brutalnego morderstwa Polaka w Wielkiej Brytanii. …
Wielka Brytania: ogromne opóźnienia na granicy z Francją. Nowe kontrole …
Nastolatek ugodzony nożem w centrum Birmingham. Policja apeluje o unikan…
Miliony kierowców w Wielkiej Brytanii mogą otrzymać średnio po 700 GBP r…