Wiadomości
Ponad 30% Polaków planuje opuścić Wielką Brytanię
Jedna trzecia Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii na kluczowych stanowiskach planuje wyjechać lub jest niezdecydowanych co do pozostania w UK.
Wśród powodów ich decyzji są takie czynniki jak dyskryminacja w pracy, poczucie bycia niemile widzianym po brexicie, Covid-19, niebezpieczne warunki pracy, niskie wynagrodzenie i niepewność zatrudnienia.
Najnowsze badanie wykazało, że 33% respondentów planuje powrót do Polski lub nie ma pewności co do pozostania w UK, jako powód podano kwestie, takie jak niebezpieczne warunki pracy, nisko płatne i niepewne miejsca pracy.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Middlesex University, University of Glasgow oraz University of Sheffield i sfinansowane przez Radę Badań Ekonomicznych i Społecznych, oraz brytyjską instytucję ds. badań i innowacji.
Jak podano w badaniu, decyzja Polaków o wyjeździe utrwaliła się podczas pandemii, chociaż już Brexit, uświadomił im, że ich pozycja w Wielkiej Brytanii jest bardziej niepewna.
Badacze przeprowadzili ankietę wśród 1105 polskich pracowników i przeprowadzili wywiady z 40 respondentami, którzy pracują w branżach takich jak opieka zdrowotna i społeczna, transport, edukacja i opieka nad dziećmi, usługi komunalne i produkcja towarów.
Wiele poruszanych przez nich kwestii dotyczyło ich zatrudnienia. 28 proc. uważało, że byli dyskryminowani w miejscu pracy, przy czym polscy pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej twierdzili, że byli traktowani nierówno w porównaniu z innymi pracownikami.
„Wśród polskich pracowników kluczowych ogólne poczucie przynależności do Wielkiej Brytanii, poczucie bycia mile widzianym i czucia się tam w domu znacznie zmalało po pandemii. Wielu z polskich pracowników kluczowych mówiło o tym, że czuli się dyskryminowani i niechciani w pracy i w swoich społecznościach” — wskazuje jedna z autorek badania, dr Katarzyna Narkowicz z Uniwersytetu Middlesex.
Zobacz też:
Ponad połowa respondentów, łącznie 55%, stwierdziła, żeich samopoczucie psychiczne pogorszyło się znacznie (31%) lub nieco (24%) podczas pandemii, podczas gdy 40,2% ankietowanych polskich pracowników znalazło się w gorszej sytuacji finansowej.
W 2016 r., czyli przed referendum w sprawie brexitu i tuż po nim, w Wielkiej Brytanii mieszkało około miliona obywateli polskich, ale obecnie uważa się, że liczba ta zbliża się do 700 000.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania tnie benefity. Setki tysięcy osób straciły wypłaty z DWP
Kolejny duży bank zamyka oddziały w Wielkiej Brytanii – tysiące klientów…
Pilne: autostrada M42 w pobliżu lotniska w Wielkiej Brytanii całkowicie …
Kolejna fala upałów w Wielkiej Brytanii – temperatury do 33°C przez pona…
Fala upałów w Wielkiej Brytanii: rząd wydaje ostrzeżenie zdrowotne, rośn…
Brytyjska poczta wprowadza ogromne zmiany w dostawach – co to oznacza dl…
Gigant energetyczny wypłaci klientom 1,5 mln funtów odszkodowań za błędy…