Wiadomości
Angielski może przestać być oficjalnym językiem Unii Europejskiej
Angielski, drugi najczęściej używany na świecie język może przestać być oficjalnym językiem urzędowym Unii Europejskiej – powiedziała w poniedziałek Danuta Hübner, szefowa Komitetu Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Jest to kolejna konsekwencja wyniku brytyjskiego referendum unijnego.
Byłby to niepraktyczny ruch, bo angielski to język roboczy wielu instytucji unijnych, ale świadczyłby o malejących wpływach Londynu na Europę kontynentalną. Decyzja o jego wycofaniu mogłaby też rozwścieczyć Irlandczyków.
Zgodnie z zasadą każdy członek wspólnoty ma prawo nominować jeden z unijnych języków. Pomimo tego, że angielski jest najczęściej używanym w Europie i stanowi oficjalny język trzech krajów członkowskich, tylko Wielka Brytania postanowiła go nominować. Irlandia wybrała gaelicki, a Malta maltański – pisze Business Insider.
Hübner na konferencji poświęconej prawnym konsekwencjom Brexitu tłumaczyła, że angielski należy do języków oficjalnych, bo zgłosiła go Wielka Brytania. Jeśli tego kraju nie będzie już w Unii Europejskiej, język angielski również zniknie. Można by temu zaradzić, gdyby wszystkie państwa Wspólnoty jednogłośnie przegłosowały zmianę zasad rządzących językami urzędowymi. Można by w drodze wyjątku pozostawić angielski.
wtorek, 28 czerwca 2016 06:40
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania wprowadza nowe zasady dla osób z pre-settled status. Kog…
Bank Anglii wprowadza największe zmiany od 50 lat. Banknoty £5, £10, £20…
Duży bank w Wielkiej Brytanii oferuje klientom 200 GBP za zmianę konta
Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii tracą ponad 500 GBP na swoich kont…
„Kopuła ciepła” w Wielkiej Brytanii: ekstremalne temperatury i alerty zd…
Wielka Brytania obniża rachunki za energię — 129 GBP mniej dla milionów …
Brytyjski supermarket, który chciał pokonać Aldi, teraz najdroższy. Podw…